Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2017

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έπραξε το αυτονόητο

Ορφέας Ν. Σκοπού - Νέα Μουδανιά: 60-45

Ούτε υψηλό σκορ, ούτε ποιότητα είχε ο αποψινός αγώνας του Ορφέα με τα Νέα Μουδανιά. Οι «ασπρόμαυροι» έπραξαν το αυτονόητο κερδίζοντας τη πιο αδύναμη ομάδα του πρωταθλήματος, με τον Φώτη Κοκολιό να δίνει ευκαιρίες στους νεαρούς καλαθοσφαιριστές.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο 5' οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-4, αλλά στο δεύτερο μισό της εναρκτήριας περιόδου ο Ορφέας δεν ήταν το ίδιο παραγωγικός στην επίθεση και η πρώτη περίοδος έληξε 15-10.

Στο 12' οι Σερραίοι βρέθηκαν στο +9 (21-12). Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και εκμεταλλευόμενοι την αδικαιολόγητη χαλαρότητα των «ασπρόμαυρων» σημείωσαν 0-11 σερί (21-23, 1:51). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 28-25.

Μέχρι και το 25' το συγκρότημα του Αλέξανδρου Παναγιωτόπουλου δεν άφηνε τον Ορφέα να ξεφύγει στο σκορ (32-30). Οι γηπεδούχοι όμως με καλάθια των Χατζηανδρέου και Πεχλιβάνη απέκτησαν προβάδισμα 8 πόντων (41-33).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ορφέας ανέβασε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (47-36, 7:39, 53-40, 4:442) «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Σχόλιο από SerresBasket: «Αγγαρεία» έκανε σήμερα ο Ορφέας. Σε ένα τέτοιο ματς ο Πεχλιβάνης κανονικά θα έπρεπε να είχε παίξει το πολύ ένα δεκάλεπτο, αλλά ας όψεται η χαλαρότητα.

Οι νεαροί παίκτες των «ασπρόμαυρων» ικανοποίησαν ως έναν βαθμό τον Φώτη Κοκολιό και τους φιλάθλους του Ορφέα.

Μπράβο στα Νέα Μουδανιά για τη φιλοσοφία που έχουν ως ομάδα. Τόπο στα νιάτα και τι νιάτα με τον βασικό πλέι-μέικερ των φιλοξενούμενων (Φιλοξενίδης) να μην έχει συμπληρώσει καν τα 14 έτη και να αγωνίζεται για 25 λεπτά.

Διαιτητές: Τσούλης - Καρκαλέτσης

Δεκάλεπτα: 15-10, 28-25 (ημ.), 41-33, 60-45

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 20 (5), Καντζουρίδης 3 (1), Χατζής 6, Αξιαρλής 8 (2), Αποστόλου 2, Σύρπας 6, Χατζηανδρέου 15, Ιωσηφίδης, Γουλιανός, Χαβαλές, Τσανάκας, Κουτσιαντζής.

Νέα Μουδανιά (Παναγιωτόπουλος): Βέτσος 9, Τεζετζίδης 5 (1), Τσιγγελίδης 5 (1), Σερέτης 2, Αντωνιάδης 2, Χαριστός 2, Φιλοξενίδης 16 (2), Καμπούρης 4, Χατζόπουλος, Δερλάμπας, Σούρλας.