Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2017

A2 EΘΝΙΚΗ (17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια»

Α.Ο.Σ. - Ασπίς 2001 Ξάνθης: 65-56

Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Α.Ο.Σ. κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο της μαχητικής Ασπίδας Ξάνθης καλύπτοντας μάλιστα και τη διαφορά της ήττας από τον αγώνα του πρώτου γύρου.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στη πρώτη περίοδο αρχικά το «τριφύλλι» ήταν νευρικό στην επίθεση παραμένοντας δίχως καλάθι για 5 λεπτά. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 0-4, αλλά στη συνέχεια ακολούθησε «καταιγίδα» τριπόντων από τις «πράσινες» και ο Α.Ο.Σ. μπήκε στη θέση του οδηγού (11-4, 3:30). Η ομάδα του Κώστα Δώδου περιόρισε σε ρόλο κομπάρσου τις Θρακιώτισσες (16-9, 1:45) και το δεκάλεπτο έληξε 18-11.

Στη δεύτερη περίοδο και συγκεκριμένα μέχρι το 15' οι Σερραίες ήταν εξαιρετικές στο παρκέ ανεβάζοντας τη διαφορά στο +10 (30-20). Ξαφνικά όμως ο Α.Ο.Σ. «κατεδάφισε» ό,τι με κόπο είχε «χτίσει» νωρίτερα κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο.

Η Ασπίδα δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια πετυχαίνοντας 0-10 σερί (30-30, 1:47). Μάλιστα το συγκρότημα του Καρά-Αχμέτ Νεδήμ κατόρθωσε να προσπεράσει στο σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου (33-34).
Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενες φάνηκαν πολύ απειλητικές (37-44, 3:28), αλλά ευτυχώς οι «πράσινες» άκουσαν το καμπανάκι κινδύνου που «χτύπησε» δυνατά και με ηγέτιδα τη Τόγα το «τριφύλλι» εξασφάλισε εκ νέου το προβάδισμα (46-44).

Έως το 34' το ματς ήταν ντέρμπι (50-48). Το καλύτερο όμως ο Α.Ο.Σ. το φύλαγε για το τέλος της συνάντησης. Οι αθλήτριες του Κώστα Δώδου βελτίωσαν την άμυνά τους, έκλεψαν μπάλες, μάζεψαν τα ριμπάουντ και με υψηλή ευστοχία από μέση και μακρινή απόσταση «ισοπέδωσαν» την Ασπίδα (64-48, 2:26) σημειώνοντας τη τέταρτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Σχόλιο από SerresBasket: «Ψυχοβγαλτικό» παιχνίδι, αλλά τέλος καλό όλα καλά. Στα δύσκολα το «τριφύλλι» στάθηκε όρθιο και αυτό είναι που μετράει.

3:28 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου η Τζιαμπάζη τραυματίσθηκε στο αριστερό γόνατο κι έκτοτε δεν αγωνίσθηκε.

Τόγα και Μαραγκού ήταν εγγύηση στην επίθεση. Πολύ καλή δουλειά έκανε η νεαρή Νασιάκου.

Διαιτητές: Πράτος - Τσαλκιτζής

Δεκάλεπτα: 18-11, 33-34 (ημ.), 46-44, 65-56

Α.Ο.Σ. (Δώδος): Μαραγκού 17 (4), Τόγα 20 (3), Μπακιρτζίδου Μ. 6, Τζιαμπάζη 6 (2), Βλάχβεη 3 (1), Νασιάκου 10, Λαδοπούλου Κ. 3.

Ασπίς 2001 Ξάνθης (Νεδήμ): Καραλίδου 18 (4), Καρακώστα 9, Καραλή 2, Σουλιώτη 13, Σακουλάκη 14 (2), Παπαχρυσοβέργη, Μεχμέτ-Ούστα, Κουτρουβέλη.

Α.Ο.Σ. - ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ: 65-56

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΠΥΛΑΙΑ: 56-51

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 50-44

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: 97-33