Σάββατο 4 Μαρτίου 2017

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Το ντέρμπι «βάφτηκε πράσινο» - Έχασε η Ηράκλεια - Εύκολο απόγευμα είχε το Ρούπελ

Πανσερραϊκός - Α.Ο.Σ.: 51-65

Σε θέση ισχύος βρίσκεται από σήμερα το βράδυ ο Α.Ο.Σ., ο οποίος επιβλήθηκε του Πανσερραϊκού στο σπουδαίο τοπικό ντέρμπι καλύπτοντας και το -8 της ήττας στο παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολλά με λίγα από άποψη θεάματος (4-7, 5:16, 11-7, 2:06, 11-12 στο 9'). Η περίοδος έληξε 13-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» ανέβασαν την απόδοσή τους (ο Σιδερίδης απειλούσε διαρκώς το καλάθι του «τριφυλλιού») «χτίζοντας» σταδιακά μια διαφορά 4-7 πόντων (24-20, 5:55, 27-22, 4:42, 30-23, 3:25).

Οι «πράσινοι» ανασυντάχθηκαν και με πρωταγωνιστή τον Μπουτάκογλου ισοφάρισαν σε 30-30.

Στη τρίτη περίοδο η ομάδα του Χάρη Σιουσιουλούδη ήταν ανώτερη στο παρκέ. Ο Χατζηστεφάνου με διεισδύσεις και ο Καρακώστας με περιφερειακά σουτ δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα (38-45, 3:22). Στο 29' ο Α.Ο.Σ. για πρώτη φορά στη συνάντηση βρέθηκε στο +10 (40-50). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 42-52.

Στη τέταρτη περίοδο ο Χρήστος Ρούλης ανέλαβε ηγετικό ρόλο για τους «κόκκινους» και ο Πανσερραϊκός μείωσε σε 50-52 (8:25).
Ο Α.Ο.Σ. έκανε 5 λεπτά να πετύχει καλάθι, αλλά μόλις σκόραρε «λυτρώθηκε» σημειώνοντας 0-11 σερί (50-63, 1:40) μετατρέποντας το ντέρμπι σε υγιεινό περίπατο.

Σχόλιο από SerresBasket: Πανάξιος νικητής ο Α.Ο.Σ. Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι από τον Πανσερραϊκό και πλέον κρατάνε τη τύχη στα χέρια τους σχετικά με τη συμμετοχή τους στα πλέι-οφ της διοργάνωσης.

Το «τριφύλλι» όταν ζόρισαν τα πράγματα έδειξε χαρακτήρα και χάρη στη σωστή ομαδική δουλειά σε άμυνα κι επίθεση κέρδισε εύκολα τα «λιοντάρια».

Η είσοδος στο παιχνίδι του Δημήτρη Ιωαννίδη επέδρασε θετικά στην ομάδα του Χάρη Σιουσιουλούδη.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής του Α.Ο.Σ. είχε ανάμικτα συναισθήματα, όντας χαρούμενος για τη νίκη και λυπημένος για τον τραυματισμό του Μπουτάκογλου στο δεξί πόδι (στις αρχές της τέταρτης περιόδου).

Όσο αφορά τον Πανσερραϊκό το «μπλακ-άουτ» του Σιδερίδη στο τέταρτο δεκάλεπτο απεδείχθη καταστροφικό για τους «κόκκινους».

Οι διοικούντες των «λιονταριών» πρέπει τον προσεχή Μάη να λάβουν σοβαρές αποφάσεις για τη δομή και τη φιλοσοφία της ομάδας στο επόμενο πρωτάθλημα. Το να αγωνίζονται παίκτες 45+ και 50+ ετών για 30-35 λεπτά αυτό το γεγονός από μόνο του δεν είναι ευχάριστο για το παρόν και το μέλλον του Πανσερραϊκού.