Σάββατο 11 Μαρτίου 2017

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ρούπελ από ατσάλι - Στοίχισαν οι ελλείψεις στον Πανσερραϊκό - Έχασαν οι πιτσιρικάδες της Ηράκλειας

Α.Ο.Σ. - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 53-60

Μεγάλο διπλό σημείωσε στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας το Ρούπελ Σιδηροκάστρου. Το «οχυρό» επικράτησε δίκαια του Α.Ο.Σ. για δεύτερη φορά φορά στο φετινό πρωτάθλημα και πλέον είναι πολύ κοντά στο να «σφραγίσει» το εισιτήριο για τα πλέι-οφ.

Αναφορικά με την εικόνα της συνάντησης στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (10-9 στο 5'). Στο τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αποκτήσουν προβάδισμα 4 πόντων (15-19).

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 21-21. Όπως όμως στην εναρκτήρια περίοδο του ντέρμπι έτσι και στη δεύτερη το συγκρότημα του Σπύρου Ιωαννίδη κατόρθωσε στο φινάλε να πάρει ένα ψυχολογικό πλεονέκτημα της τάξης του +5 (25-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ρούπελ με τον Δαλαγκόζη ''on-fire'' από τη περιφέρεια προηγήθηκε 31-39 (4:50).  Το «τριφύλλι» δεν τα παράτησε και μείωσε σε 37-39 (3:20). Οι Σιδηροκαστρινοί είχαν έτοιμη την απάντησή τους ανεβάζοντας τη διαφορά στο +10 (39-49). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 42-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ. πόνταρε στην άμυνα για να πραγματοποιήσει την ολική επαναφορά.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να παραμείνουν «ζωντανοί» (49-55, 6:01, 53-58, 4:20), αλλά από το 36' έως και τη λήξη του παιχνιδιού το «τριφύλλι» δεν σκόραρε και μοιραία γεύτηκε το πικρό ποτήρι της ήττας.

Σχόλιο από SerresBasket: Ρούπελ από ατσάλι και σημαντική εκτός έδρας νίκη για το «οχυρό».

Πολλή μουρμούρα για τη διαιτησία και από τους δύο πάγκους.

Κρίσιμες βολές έχασε το «τριφύλλι».

M.V.P.: Δαλαγκόζης
Διαιτητές: Τσακιρίδης - Οικονόμου

Δεκάλεπτα: 15-19, 25-30 (ημ.), 42-49, 53-60

Α.Ο.Σ. (Σιουσιουλούδης): Χατζηστεφάνου 16 (1), Τερζής 10, Χορτομάρης Σ. 3 (1), Κούτσας 3, Καρακώστας 3 (1), Στόικος 12 (2), Χορτομάρης Γ. 5 (1), Στάμος, Μπεντιούλης.

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Ζωηρός 7 (1), Δαλαγκόζης 20 (4), Τοπολίγκας 10, Μάντζιος 5 (1), Στάσας 7 (1), Δαμιανάκος 4,  Παρίσης 3, Καρνάβας 4, Γιάκονιουκ, Ντούντος, Βεντούζης.

Τιτάνες Δράμας - Πανσερραϊκός: 75-63

Έχασε στη Δράμα από τους Τιτάνες ο Πανσερραϊκός. Τα «λιοντάρια» αγωνίσθηκαν με αρκετές ελλείψεις (μάλιστα οι δύο βασικοί σέντερ των «κόκκινων» Γιαβρόπουλος και Πλατνάρης δεν ταξίδεψαν στη γειτονική πόλη) και δεν άντεξαν στο δεύτερο ημίχρονο.

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 17*

* Η ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ, ΤΟ ΔΟΞΑΤΟ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (18-19/3/2017): ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ, ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ, ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - Α.Ο.Σ.