Σάββατο 11 Μαρτίου 2017

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ (ΕΦΗΒΟΙ, Β' ΦΑΣΗ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι για τον Πανσερραϊκό

Ελευθερούπολη - Πανσερραϊκός: 64-54

Το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς έγινε, ξανά, στα Ποταμούδια λόγω των έργων στο κλειστό της Ελευθερούπολης. Ο ΓΣΕ ξέφυγε αρκετές φορές στο σκορ αλλά ο πεισματάρης Πανσερραϊκός κατάφερνε να «επιστρέψει» και να παραμείνει στη διεκδίκηση της πρόκρισης μέχρι τέλους.

Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν 10-0 στο 3’40, όμως οι Σερραίοι μείωσαν 10-9 στο 6’. Το 1ο δεκάλεπτο τέλειωσε 16-15 με τον Απαζίδη να μετράει 8 πόντους (με 6/6 βολές) και τον Τσιαντή να αποτελεί το αντίπαλο δέος έχοντας 7.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός προηγήθηκε για μία και μοναδική φορά, 16-18 στο 10’30. Όταν, όμως, «σίγησε» ο Τσιαντής, ο ΓΣΕ με μπροστάρη τον Απαζίδη (20π, με 10/10 βολές) όχι μόνο ανέκτησε το προβάδισμα αλλά πήρε και καλή διαφορά (34-23 στο 19’).

Για 7 λεπτά στην 3η περίοδο όλα κύλησαν ρολόι για την ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου. Προηγήθηκε 48-29 στο 27’10 αλλά στα επόμενα 3 λεπτά οι παίκτες χαλάρωσαν και ο Πανσερραϊκός μείωσε 48-36.

Το σερί των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε στο 4ο δεκάλεπτο (48-40 στο 31’15). Η διαφορά έπεσε ακόμη περισσότερο, στους 5 πόντους (50-45 στο 33’30) και τότε ήταν που ανέλαβαν δράση οι δύο κορυφαίοι σκόρερς του ΓΣΕ. Σχεδόν αμέσως, ο Λαζαρίδης ευστόχησε σε τρίποντο. Ακολούθησαν δίποντο του Απαζίδη, δίποντο του Λαζαρίδη και ένα ακόμη δίποντο του Απαζίδη. Μέχρι να συνέλθει από το σοκ ο Πανσερραϊκός, ο ΓΣΕ είχε πάρει αέρα 14 πόντων (59-45 στο 36’) που ήταν αδύνατον να καλυφθούν στο χρόνο που απέμενε.

Διαιτητές: Μυσιρλής - Λάλλα

Δεκάλεπτα: 16-15, 34-23 (ημ.), 48-36, 64-54

ΓΣ Ελευθερούπολης (Κ. Παπαδόπουλος): Απαζίδης 34 (2), Κελαϊδάκης, Κωνσταντάρας 6, Κούκος 7 (1), Σφουγγάρης 6, Κουκουλίδης, Λαζαρίδης 11 (1).

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Χρυσοστομίδης 3, Τσιαντής 23 (3), Τσιάμης 2, Καμήλαλης 2, Κόρτσος 7 (1), Τσιάγγας 2, Βογιατζής 2, Πλατνάρης 8 (1), Βασιλειάδης 5.