ΓΥΝΑΙΚΕΣ (Α2 ΕΘΝΙΚΗ - 22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

''Σε αναμμένα κάρβουνα''

Α.Ο.Σ. - Σταυρούπολη: 60-62

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Α.Ο.Σ. έχασε στη παράταση από τη Σταυρούπολη στα πλαίσια της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Κώστα Δώδου παρουσιάσθηκε αγχωμένή στο παρκέ. Το ''τριφύλλι'' αντιμετώπισε πολλά προβλήματα σε άμυνα κι επίθεση (9-14 έληξε το εναρκτήριο δεκάλεπτο), σε αντίθεση με τις φιλοξενούμενες που παίζοντας ελεύθερο μπάσκετ έφτασαν να προηγηθούν με 19-29 στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σερραίες αντεπιτέθηκαν. Ο Α.Ο.Σ. αρχικά μείωσε σε 28-31 (5:31), ισοφάρισε σε 33-33 (4:21) και προσπέρασε στο σκορ με 40-39 (1:24). Η περίοδος έκλεισε με 41-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς απέκτησε ''άγρια'' ομορφιά (46-44, 51-48, 51-53, 54-53, 54-56). Στο φινάλε της περιόδου η Μαραγκού με δίποντο έστειλε τον αγώνα στη παράταση (56-56).

Στο έξτρα πεντάλεπτο της συνάντησης οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά μέχρι τελικής πτώσεως (58-57, 58-59, 60-62). Οι γηπεδούχες είχαν την ευκαιρία να αποσπάσουν το πολύτιμο ροζ φύλλο, αλλά η Τζιαμπάζη στάθηκε άτυχη στο τρίποντο που επιχείρησε και η Σταυρούπολη πανηγύρισε το διπλό.

Σχόλιο από SerresBasket: Σε ''αναμμένα κάρβουνα'' κάθεται ο Α.Ο.Σ., ο οποίος τώρα πρέπει να περιμένει τις εξελίξεις από την Α1 Εθνική (εάν υποβιβασθεί ομάδα απο τη Βόρεια Ελλάδα ή όχι) και τη τύχη που θα έχει ο αγώνας μπαράζ ανόδου που θα δώσει ο Ηρακλής (αν κερδίσουν οι Θεσσαλονικιές θα αδειάσει θέση στο δεύτερο όμιλο).

Ανάσα δεν μπορούσαν να πάρουν οι αθλητριες του Κώστα Δώδου μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. 4 παίκτριες αγωνίσθηκαν 45 (!) λεπτά.

Η Τόγα απουσίασε από τη σημερινή κρίσιμη σύναντηση (ταξίδεψε στη Γερμανία).

Πριν την έναρξη του αγώνα έγινε η απονομή του Βραβείου ''ΑΝΔΡΕΑΣ ΡΟΤΑΡΙ'' στη φετινή νικήτρια, Μιχαέλα Νασιάκου, η οποία καταχειροκρότηθηκε από τις συμπαίκτριές της και από τον κόσμο που βρέθηκε στο ΔΑΚ Σερρών.

Ο προπονητής και οι καλαθοσφαιρίστριες του Α.Ο.Σ. αξίζουν συγχαρητήρια για τη προσπάθεια που έκαναν και φέτος. Στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος το ''τριφύλλι'' ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του.

Η Σταυρούπολη ήταν βαθμολογικα αδιάφορη, αλλά το ''χτύπησε'' το ματς.

Διαιτητές: Θεοδωρίδης - Καλέσης

Δεκάλεπτα: 9-14, 19-29 (ημ.), 41-42, 56-56 (κ.α.), 60-62 (παρ.)

Α.Ο.Σ. (Δώδος): Μαραγκού 19, Μπακιρτζίδου 20, Τζιαμπάζη 9 (2), Νασιάκου 12, Λαδοπούλου, Βλάχβεη.

Σταυρούπολη (Μπαξεβάνος): Μυγδαλιά 8, Σαμαρά 14 (2), Αντωνιάδου 9 (3), Κωστανάκη 9 (1), Κανελόγλου 2, Τσάνταλη 2, Πλάτσα 2, Πεχλιβανίδου 6, Κελεκίδου 10.

Α.Ο.Σ. - ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ: 60-62

ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: 48-40

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 95-49

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: 45-59