Κυριακή 30 Απριλίου 2017

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ορφέας ''Next Generation''

Ορφέας Ν. Σκοπού - Ίκαροι: 68-87

Οι Ίκαροι αναδείχθηκαν νικητές στη τοπική μονομαχία με τον Ορφέα Ν. Σκοπού Οι «ασπρόμαυροι» του Φώτη Κοκολιού ηττήθηκαν δίκαια, αλλά κέρδισαν πολλά περισσότερα πράγματα ως ομάδα, με τους νεαρούς καλαθοσφαιριστές των γηπεδούχων να αγωνίζονται για μεγάλο χρονικό διάστημα και να αποσπούν το θερμό χειροκρότημα των πολυάριθμων φιλάθλων.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο 5' το σκορ ήταν 10-9. Οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» 0-8 σερί (10-17, 1:57), με τον Πελχιβάνη από πλευράς Ορφέα να έχει χρεωθεί με τρία φάουλ (το δεύτερο ήταν καθαρή τάπα και εν συνεχεία ο έμπειρος σμολ-φόργουορντ δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία).

Οι «ασπρόμαυροι» αντέδρασαν και μείωσαν σε 16-17 (50''). Οι Ίκαροι όμως εκμεταλλευόμενοι κάποια λάθη των αντιπάλων τους βρέθηκαν στο +6 (18-24 σκορ πρώτης περιόδου).

Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Ορφέας κόντραρε στα ίσια τους «κυανοκίτρινους» (22-27, 28-33). Η περίοδος έληξε 31-38 (ο Πεχλιβάνης συμπλήρωσε 4 φάουλ).

Στο δεύτερο μέρος της συνάντησης ο Φώτης Κοκολιός συνέχισε να δοκιμάζει διάφορα σχήματα στο παρκέ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά υπέρ των Ικάρων να αυξηθεί (33-45, 37-54). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 51-69.
Στη τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε το σκηνικό του παιχνιδιού και το ντέρμπι έληξε ήσυχα κι ωραία.

Σχόλιο από SerresBasket: Ορφέας ''Next Generation''! Οι γηπεδούχοι δεν είχαν βαθμολογικό κίνητρο και πολύ σωστά δόθηκε αρκετός χρόνος συμμετοχής στα παιδιά που αποτελούν το «αύριο» των «ασπρόμαυρων».

Στο τρίτο δεκάλεπτο χτύπησε ο Γκούτζιας στο πόδι και αποχώρησε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο.

4 φάουλ ο Πεχλιβάνης στο πρώτο ημίχρονο και ο προπονητής των φιλοξενούμενων διαμαρτύρονταν διαρκώς στους διαιτητές περί προστασίας του αθλητή με το ''4'' στη φανέλα. Αν φόραγε το ''5'' θα τον απέβαλαν σίγουρα πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου.

3-1 το σκορ όσο αφορά τις τεχνικές ποινές!

Διαιτητές: Καρακώστας - Παζόλης

Δεκάλεπτα: 18-24, 31-38 (ημ.), 51-69, 68-87

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 21 (1), Ιακωβίδης 4, Χατζής 20, Τσανάκας 6 (2), Δρουμαλιάς 1, Σύρπας 3 (1), Ιωσηφίδης 8 (2), Ποδώνης 1, Χαβαλές 4, Κουτσιαντζής, Αξιαρλής, Καντζουρίδης.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΙΚΑΡΟΙ: 68-87

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 78-37

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ/ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ: 54-78

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΝΕΑΠΟΛΗ: 88-83