Σάββατο 22 Απριλίου 2017

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ (ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΑΙΔΩΝ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Aπό τον παράδεισο στη κόλαση»

Κεραυνός Αγίου Γεωργίου Γρεβενών - Ίκαροι: 63-50

Το πικρό ποτήρι της ήττας για πρώτη φορά στη φετινή αγωνιστική περίοδο γεύτηκαν οι Ίκαροι. Οι «κυανοκίτρινοι» μετρούσαν 20 σερί νίκες, αλλά στο πιο σημαντικό παιχνίδι της σεζόν η ομάδα του Νίκου Αθανασίου έχασε από τον Κεραυνό Αγίου Γρεβενών κι έτσι «έσβησε» το όνειρο της συμμετοχής στη τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος των Παίδων.

Κι όμως οι Σερραίοι για 30+ λεπτά κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους. Οι Ίκαροι μπήκαν «φουριόζοι» στο παρκέ και προηγήθηκαν 7-20 στο εναρκτήριο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» ήταν πάντοτε μπροστά στο σκορ. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 21-31.

Στη τρίτη περίοδο οι αντίπαλοι μείωσαν τη διαφορά στους 6 πόντους (38-44). Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι Ίκαροι έπαθαν «μπλακ-άουτ» στην επίθεση. Το συγκρότημα από τα Γρεβενά ανέβασε την απόδοσή του κάνοντας την ολική επαναφορά, εξασφαλίζοντας μάλιστα και μεγάλη διαφορά στο τέλος (25-6 το σκορ της τελευταίας περιόδου).

Δεκάλεπτα: 7-20, 21-31 (ημ.), 38-44, 63-50

Ίκαροι (Αθανασίου): Αποστολίδης 4, Σίμογλου 11, Κοπίλης 11 (3), Τσέλιος 6, Τοπάλης 16 (2), Γκουτίδης 2, Τσιαπκώλης, Κούλικας.

Σχόλιο από SerresBasket: Χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία για τους Ικάρους. Η φετινή όμως πορεία των «κυανοκίτρινων» ήταν εξαιρετική και αξίζουν συγχαρητήρια άπαντες.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ - ΓΡΕΒΕΝΩΝ: 63-50

ΑΕΤΟΣ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: 56-50

ΡΕΠΟ: ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ