Τετάρτη 21 Ιουνίου 2017

ΓΥΝΑΙΚΕΣ (ΕΙΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΟΔΟΥ Α2 ΕΘΝΙΚΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νικηφόρα πρεμιέρα για τον Πανσερραϊκό

Πανσερραϊκός - Απόλλων Πτολεμαΐδας: 58-54

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο Ειδικό Πρωτάθλημα Ανόδου στην Α2 Εθνική ο Πανσερραϊκός. Η ομάδα του Κώστα Μάρκου στη πρεμιέρα των μπαράζ επικράτησε του μαχητικού Απόλλων Πτολεμαΐδας στο κλειστό γυμναστήριο Επταπυργίου στη Θεσσαλονίκη.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι «λιονταρίνες» από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο εξασφάλισαν τη πρωτοπορία στο σκορ (14-10).

Στη δεύτερη περίοδο οι «κόκκινες» διατηρούσαν το προβάδισμα (22-16). Το δεκάλεπτο έληξε 31-27.

Στα μισά της τρίτης περιόδου οι τυπικά γηπεδούχες αύξησαν τη διαφορά στο +10 (40-30), με τη Πτολεμαΐδα να μειώνει σε 44-39.

Στη τέταρτη περίοδο το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά. Ο Πανσερραϊκός δέχθηκε πίεση από τον Απόλλωνα (50-47 στο 35'), αλλά οι «λιονταρίνες» στο πιο καθοριστικό χρονικό σημείο της αναμέτρησης έδειξαν χαρακτήρα μεγάλης ομάδας φτάνοντας δίκαια στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Τσανακτσίδης - Δέλλας

Δεκάλεπτα: 14-10, 31-27 (ημ.), 44-39, 58-54

Πανσερραϊκός (Μάρκου): Χύσα 8, Τσάντα 7 (1), Κουζάλη 1, Πελτέκη 20 (4), Κουτούση 17, Πιτσιάβα 5 (1), Κίναλη, Σιδερίδου, Πλεύρη, Μηλιούδη, Μανάφη, Γιαουράκη.

Απόλλων Πτολεμαΐδας (Καψάλης): Χωλοπούλου Ν. 6 (1), Κοτζαΐτη 14 (1), Δεληγιώργη 6, Κρανιωτάκη 3 (1), Ντάλλα 15 (1), Χωλοπούλου Μ. 4, Τσακμάκη 6, Γρηγοριάδου, Δανιηλίδου, Τσιανάκα, Παπαγρηγορίου.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: 58-54

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΝΕΩΝ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ: 82-25

ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ - Α.Ο. ΣΧΕΡΙΑ: 31-52