ΓΥΝΑΙΚΕΣ (ΕΙΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΟΔΟΥ Α2 ΕΘΝΙΚΗ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Πανσερραϊκέ μου, Πανσερραϊκέ, έρωτα τρελέ μου και παντοτινέ...»

Πανσερραϊκός - Α.Ο. Σχερία: 53-26

Ποιος να συγκριθεί μαζί σου! Τα «πέτρινα» χρόνια αποτελούν παρελθόν για τον Πανσερραϊκό, ο οποίος συνέτριψε σήμερα τον Α.Ο. Σχερία Κέρκυρας κατακτώντας την άνοδο στην Α2 Εθνική!

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα ο Πανσερραϊκός παρουσιάσθηκε νευρικός στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου. Η Κουτούση είχε πάνω της διπλό μαρκάρισμα και οι «κόκκινες» προσπαθούσαν να σκοράρουν έξω από τη γραμμή των 6.75, αλλά ήταν άστοχες. Οι Κερκυραίες προηγήθηκαν με 2-5.
Ευτυχώς οι «λιονταρίνες» βελτίωσαν τα ποσοστά τους από τη περιφέρεια σημειώνοντας 12 αναπάντητους πόντους (14-5 στο 7'). Η Σχερία όμως φάνηκε και πάλι απειλητική μειώνοντας σε 14-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι Σερραίες κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο παρκέ. Οι αθλήτριες του Κώστα Μάρκου πίεσαν στο κατέβασμα της μπάλας, με τις νησιώτισσες να υποπίπτουν σε λάθη. Οι «κόκκινες» «έπνιξαν» τη Σχερία κατορθώνοντας να μη δεχθούν ούτε ένα καλάθι εξασφαλίζοντας προβάδισμα 15 πόντων (27-12).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχες ήλεγχαν το ρυθμό του παιχνιδιού και στο 26' η διαφορά έφτασε στο +20 (34-14). Η περίοδος έκλεισε με 39-20.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» δεν χαλάρωσαν. Στο 37' το σκορ ήταν 51-24. Οι φίλαθλοι του Πανσερραϊκού έστησαν γιορτή στη κερκίδα του κλειστού γυμναστηρίου Επταπυργίου, στην οποία συμμετείχαν όλες οι παίκτριες, το προπονητικό τιμ και οι παράγοντες του Πανσερραϊκού μόλις ακούσθηκε η κόρνα της γραμματείας.

Σχόλιο από SerresBasket: 14 νίκες σε 14 αγώνες από την αρχή της φετινής σεζόν και πανάξια ΑΝΟΔΟΣ στην Α2 Εθνική Κατηγορία για τον Πανσερραϊκό.

Οι «λιονταρίνες» απέδειξαν ότι είναι η καλύτερη ομάδα πετυχαίνοντας το 4 στα 4 στα μπαράζ, κι ενώ απομένει και η αυριανή αναμέτρηση με τον Παναθλητικό Όμιλο Νέων Μουδανιών.

Μπράβο και πάλι Μπράβο για αυτή τη σπουδαία επιτυχία!

Το Γυναικείο Σερραϊκό Μπάσκετ δεν πεθαίνει!