ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ - Α' ΦΑΣΗ)

«Έτρεχε» με 119 ο Πανσερραϊκός - Άνετο διπλό για τον Α.Ο.Σ.

Πανσερραϊκός - Μακεδόνες Κρηνίδων: 119-60

Υγιεινό περίπατο έκανε ο Πανσερραϊκός στο εντός έδρας παιχνίδι με τους Μακεδόνες Κρηνίδων. Τα «λιοντάρια» «κατασπάραξαν» τους αντιπάλους τους, με τον Φώτη Κοκολιό να δίνει αρκετό χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς καλαθοσφαιριστές των «κόκκινων».

Η αναμέτρηση είχε ενδιαφέρον μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο (26-17). Από τη δεύτερη περίοδο και μετά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο παρκέ. Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 55-29.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός πίεσε ασφυκτικά τους Καβαλιώτες, έκλεψε μπάλες, έβγαλε πολλούς αιφνιδιάσμους και η περίοδος έκλεισε με 88-42.

Στη τέταρτη περίοδο και συγκεκριμένα στο 35' οι «κόκκινοι» «έσπασαν» το φράγμα των 100 πόντων (101-53), εξασφαλίζοντας με θριαμβευτικό τρόπο τη πρόκριση.

Διαιτητές: Γιαννούλης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 26-17, 55-29 (ημ.), 88-42, 119-60

Πανσερραϊκός (Κοκολιός): Αποστολίδης 8, Ιακωβίδης 11, Γεωργιανός 4, Πλατνάρης 18, Τσιαντής 7, Κοπίλης 10, Χατζηστεφάνου 11, Χατζηανδρέου 12, Παρχαρίδης 10 (2), Σταματόπουλος 14, Γρίψιος 14, Τσανάκας.

Μακεδόνες (Ρίζος): Σερεμέτης 14 (2), Γερμανίδης 2, Κωφού 4, Φερδερίκος 7, Μερκουρόπουλος 4, Ευρώπας 2, Καρακασίδης 27 (2), Κορόσογλου.

Σχόλιο από SerresBasket: Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε ο Πανσερραϊκός τη φετινή σεζόν. Η ανωτερότητα των «κόκκινων» στον αγωνιστικό χώρο έναντι των Κρηνίδων ήταν εμφανέστατη.

Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και ο Φώτης Κοκολιός είδε κάποια πράγματα τα οποία χρήζουν βελτίωσης (για παράδειγμα η αστοχία στις βολές).

Τα «λιοντάρια» θα αναμετρηθούν στα πλαίσια της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου με τον Α.Ο.Σ.

Τιτάνες Δράμας - Α.Ο.Σ.: 69-87

Για ένα ημίχρονο ο αγώνας μεταξύ των Τιτάνων και του Α.Ο.Σ. ήταν ντέρμπι. Στο πρώτο μέρος οι «πράσινοι» ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση σημειώνοντας 43 πόντους, αλλά ήταν κακοί στην άμυνα (δέχθηκαν 40 πόντους).

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνιδιού το «τριφύλλι» δυνάμωσε την άμυνα του, απέκτησε πλεονέκτημα 20 πόντων και υπέταξε τους Δραμινούς παίρνοντας δίκαια το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού.

Γιαβρόπουλος, Λαδιάς και Βελίκης δεν ενίσχυσαν σήμερα τον Α.Ο.Σ. Ο Γιάννης Μπουτάκογλου έμεινε ευχαριστημένος από τη προσπάθεια που έκαναν οι έφηβοι καλαθοσφαιριστές της ομάδας (8 αθλητές κάτω των 23 ετών έλαβαν μέρος στη συνάντηση και στη δωδεκάδα ήταν 3 έφηβοι).

Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Παπαδόπουλος 9, Μποζουτζίδης 8 (2), Τερζής 14, Χορτομάρης Σ. 9 (2), Ασημάκης 32 (2), Παπούρης 4, Χορτομάρης Γ. 6, Καρακώστας 4, Τζουμαϊλής, Κυριακόπουλος, Λαλιώτης, Στόικος.