Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου 2017

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ)

Τη νίκη και τις εντυπώσεις το Ρούπελ

Παρά την αφόρητη ζέστη που επικρατούσε σήμερα το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας, Α.Ο.Σ. και Ρούπελ πρόσφεραν ορισμένες στιγμές όμορφου μπάσκετ στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν τη φιλική αναμέτρηση.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι Σιδηροκαστρινοί προηγήθηκαν με 2-7. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν (12-7) και η περίοδος έκλεισε με 12-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» εξασφάλισε διαφορά 10 πόντων (22-12). Το συγκρότημα όμως του Σπύρου Ιωαννίδη ανασυντάχθηκε και η περίοδος έληξε 28-27.

Στο 25' το σκορ ήταν 36-39. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 45-43.

Στη τέταρτη περίοδο το Ρούπελ απέκτησε πλεονέκτημα 8 πόντων (45-53). Ο Α.Ο.Σ. με εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 μείωσε σε 51-53, αλλά ο εναπομείναν χρόνος ήταν λιγοστός για την ολική ανατροπή και οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη.

* Άτυχος στάθηκε από πλευράς Ρούπελ ο Παρίσης. Ο υψηλόσωμος καλαθοσφαιριστής τραυματίσθηκε στο δεξί γόνατο στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ.

Δεκάλεπτα: 12-11, 28-27 (ημ.), 45-43, 51-53

Σχόλιο από SerresBasket: «Ψάχνεται» ο Α.Ο.Σ. Πετράς και Σεφερίδης έδειξαν ότι θα βοηθήσουν το «οχυρό». Οι πιτσιρικάδες του Ρούπελ τα πήγαν καλά.