Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου 2017

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Σκληρό μάθημα για τον Ορφέα από την Ελευθερούπολη

Το πιο δυνατό φιλικό παιχνίδι στη διάρκεια της φετινής προετοιμασίας έδωσε σήμερα ο Ορφέας Ν. Σκοπού, ο οποίος φιλοξένησε στο γήπεδό του την Ελευθερούπολη (ομάδα που βρίσκεται κι αυτή στον 4ο Όμιλο της Γ' Εθνικής). Οι «ασπρόμαυροι» δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τους Καβαλιώτες που έχουν ένα πολύ γεμάτο ρόστερ.

Η Ελευθερούπολη μόλις στο 4' προηγήθηκε με 1-12. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 10-24. Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά ανέβηκε στο +20 (13-33, 6:24). Το δεκάλεπτο έληξε 20-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι σκοράροντας τόσο από τη περιφέρεια, όσο και μέσα στο «ζωγραφιστό» εξασφάλισαν πλεονέκτημα 41 πόντων (28-69).

Στη τέταρτη περίοδο το συγκρότημα του Κώστα Σίσκου συνέχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα στην επίθεση και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 34-87.

* Στην αναμέτρηση έλαβε μέρος και ένας καινούργιος καλαθοσφαιριστής (Δροσινός - γκαρντ) με καταγωγή από την Αθήνα και θητεία στον Αμύντα.

Διαιτητές: Γιαννούλης - Νέδογλου Α.

Δεκάλεπτα: 10-24, 20-43 (ημ.), 28-69, 34-87

Ορφέας (Σίσκος): Κουτσιαντζής 5 (1), Παρίσης 9, Δροσινός 2, Αμβροσίου 5 (1), Αξιαρλής 2, Γάτος 5, Χαβαλές 6, Φραντζέσκος, Θεοδωρόπουλος, Καρακάσης, Δρουμαλιάς, Σίμος.

Ελευθερούπολη: Παπαγεωργίου 3 (1), Καραγιαννίδης 6 (2), Στυλίδης 3 (1), Γαϊτανίδης 9 (1), Μασάδης 6, Θεοδωράκος 20 (4), Απαζίδης 15 (1), Λογοθέτης 5, Μανάκας 6, Βοϊβατόπουλος 14, Κουκουλίδης, Κελαηδάκης.