Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου 2017

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Πήρε κάτω από τη βάση στο τεστ ο Ορφέας

Αγώνα φιλικού χαρακτήρα έδωσε νωρίτερα σήμερα το μεσημέρι ο Ορφέας Ν. Σκοπού με τον Κένταυρο Καλλικράτειας. Η ομάδα του Κώστα Σίσκου γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα, ενώ έχασε και τον Χατζή με τραυματισμό (διάστρεμμα).

Ο Ορφέας ήταν ανταγωνιστικό μόνο στο πρώτο μέρος της συνάντησης (26-31). Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν, υποπίπτοντας σε σωρεία λαθών, έχοντας συν τοις άλλοις και μεγάλη αστοχία από τη περιφέρεια.

Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι παίζοντας στρωτό μπάσκετ με καλή κυκλοφορίας της μπάλας, αιφνιδιασμούς και σκοράροντας μέσα στη ρακέτα έκαναν τα πράγματα πολύ εύκολα γι' αυτούς κερδίζοντας με 37-68.

Σχόλιο από SerresBasket: Με 11 πόντους σε 20 λεπτά δεν πας πουθενά.

Υπάρχουν οι δικαιολογίες της κούρασης από το χτεσινό παιχνίδι του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ και ο τραυματισμός του Χατζή στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η εικόνα του Ορφέα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν απογοητευτική.

Δεκάλεπτα: 18-16, 26-31 (ημ.), 34-48, 37-68

Ορφέας (Σίσκος): Κουτσιαντζής 6 (2), Παρίσης 8, Χατζής 8, Φραντζέσκος 2, Γάτος 9 (1), Δρουμαλιάς 1, Χαβαλές 3, Ταϊρης, Αμβροσίου, Αξιαρλής, Καρακάσης, Γκανόγλου, Σίμος.

Κένταυρος (Βλοστός): Σελεμενάκης 8, Θαλασσινός 4, Φωτιάδης 5 (1), Γκόνος 2, Πατίκας 5 (1), Παρασκευάς 7 (1), Ρέμπελος 15, Δέτσικας 8, Δασκαλάκης 8, Ζωγράφος 4, Κωνσταντινίδης 2.