Σάββατο 7 Οκτωβρίου 2017

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Φόρτσαραν» στο τέλος και πήραν το ντέρμπι τα «λιοντάρια»

Α.Ο.Σ. - Πανσερραϊκός: 53-61

Όπως στο Κύπελλο, έτσι και στο Πρωτάθλημα ο Πανσερραϊκός επικράτησε του Α.Ο.Σ. στη μεταξύ τους μονομαχία στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Τα «λιοντάρια» έκαναν καλό ποδαρικό στη διοργάνωση, ενώ στην αντίπερα όχθη το «τριφύλλι» φωνάζει για τα σφυρίγματα του πρώτου ρέφερι της αναμέτρησης, κ. Τσακιρίδη.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 9-2 (5:42). Ο Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 10-8 (2:53), με τη περίοδο να λήγει 16-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με ηγέτη τον Στέλιο Χορτομάρη (εξαιρετικός στα οργανωτικά και στα εκτελεστικά του καθήκοντα - 5/5 τρίποντα) και με δυνατή άμυνα οι «πράσινοι» ξέφυγαν στο σκορ με 25-12 (7:35).
Ο Φώτης Κοκολιός κάλεσε τάιμ-άουτ για να διορθώσει τα κακώς κείμενα της ομάδας του. Ο Πανσερραϊκός έριξε τη διαφορά στο -5 (25-20, 5:04), αλλά και πάλι όμως το «τριφύλλι» επιδεικνύοντας υπομονή στην επίθεση και με ευστοχία από τη περιφέρεια βρέθηκε στο +14 (39-25, 1:38). Η περίοδος έκλεισε με 39-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 23' ο Γιάννης Μπουτάκογλου είδε τον Στέλιο Χορτομάρη να τραυματίζεται στο αριστερό πόδι και να αποχωρεί υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο. Έστω όμως και δύσκολα ο Α.Ο.Σ. διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ (43-37, 5:31). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 46-40.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» πέτυχαν 0-7 σερί πραγματοποιώντας την ολική επαναφορά (46-47, στο 32'). Το τρίποντο που σημείωσε ο Μποζουτσίδης στο 35' (52-49) όπως απεδείχθη αποτέλεσε το «κύκνειο άσμα» για τους «πράσινους». Ο Α.Ο.Σ. στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του ντέρμπι έμεινε από «καύσιμα» σε αντίθεση με τους «κόκκινους» που «χτύπησαν» στο κατάλληλο χρονικό σημείο. Ο Πανσερραϊκός έκλεψε μπάλες, έβγαλε αιφνιδιασμούς (53-57, 1:21 - εν συνεχεία ο Γιαννούλης έχασε ένα εύκολο λέι-απ) και έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από SerresBasket: Ο τραυματισμός του Στέλιου Χορτομάρη, η έλλειψη δυνάμεων και καθαρού μυαλού στο τέλος (αργές επιστροφές στην άμυνα, φτηνά λάθη στο κατέβασμα της μπάλας, μηδέν παιχνίδι στο «ζωγραφιστό») στοίχισαν στον Α.Ο.Σ.

Ο Πανσερραϊκός δεν πανικοβλήθηκε όταν βρέθηκε σε μειονεκτική θέση. Τα «λιοντάρια» επιστράτευσαν όλα τα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα που διέθεταν κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Γιώργος Ασημάκης δεν βρέθηκε σε καλή μέρα από πλευράς «τριφυλλιού».

M.V.P.: Ιακωβίδης.

Οι «κόκκινοι» αφιερώνουν τη νίκη στον άτυχο Δημήτρη Χατζηανδρέου.

Άριστη ήταν η διαιτησία των Τσακιρίδη - Οικονόμου στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού όμως έπεσε η απόδοση των ρέφερι.

Μετά τη λήξη του ντέρμπι οι άνθρωποι του Α.Ο.Σ. ανέφεραν ότι θα ζητήσουν από την ΕΚΑΣΑΜΑΘ την εξαίρεση του διαιτητή κ. Τσακιρίδη από τους αγώνες των «πράσινων».