Κυριακή 8 Οκτωβρίου 2017

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Άνετη επικράτηση για Ηράκλεια - «Αυτοκτόνησε» το Ρούπελ

Ηράκλεια - Δόξα Βώλακα: 84-50

Ευρεία νίκη σημείωσε η Ηράκλεια επί της Δόξα Βώλακα στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «κόκκινοι» ζορίσθηκαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο της συνάντησης (37-32). Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Νίκου Μάντζιου  με πρωταγωνιστές τους Κούτλη, Μέσσα και Γυμνόπουλο «πάτησε» γκάζι αποκτώντας πλεονέκτημα 25 πόντων (68-43) μετατρέποντας το παιχνίδι σε τυπική διαδικασία στη τελευταία περίοδο.

Διαιτητές: Οικονόμου - Ορφανόπουλος

Δεκάλεπτα: 20-14, 37-32 (ημ.), 68-43, 84-50

Προσοτσάνη - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 59-54

Δικό του παιχνίδι έχασε το Ρούπελ. Το «οχυρό» για 35 λεπτά ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ (23-28 ημίχρονο) και έφτασε να προηγηθεί ακόμη και με 11 πόντους διαφορά.

Δυστυχώς στο τέλος η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη έχασε τη ψυχραιμία της, αστόχησε σε αρκετές ελεύθερες βολές, ενώ στον αντίποδα οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο καθοριστικά τρίποντα σημειώνοντας 19-1 σερί και εξασφάλισαν τη πολύτιμη νίκη.

ΔΟΞΑΤΟ -1*

* ΔΟΞΑΤΟ, ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (14-15/10/2017): ΠΑΓΓΑΙΟ - Α.Ο.Σ., ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ, ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ.