Α2 ΕΘΝΙΚΗ (Β' ΟΜΙΛΟΣ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Η Κουτούση κράταγε το... ρόπαλο

Πανσερραϊκός - Ηρακλής: 54-48

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα για τον Πανσερραϊκό. Οι «λιονταρίνες» υπέταξαν τον μαχητικό Ηρακλή αξιοποιώντας στο έπακρο τον παράγοντα έδρα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Δώδου ήταν κακή και στις δύο μεριές του γηπέδου. Οι «κόκκινες» ήταν απελπιστικά άστοχες στην επίθεση, ενώ στην άμυνα δεν μπορούσαν να διαβάσουν καλά το παιχνίδι των φιλοξενούμενων. Ο Ηρακλής δίχως να είναι εντυπωσιακός προηγήθηκε με 0-9 (3:10). Η περίοδος έκλεισε με 4-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός έδειξε να συνέρχεται πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής τις Θεσσαλονικιές (10-11, 7:20). Και πάλι όμως οι «κυανόλευκες» ξέφυγαν στο σκορ με 13-20 (5:15) χάρη σε εύστοχα σουτ από μέση απόσταση. Η περίοδος έληξε 20-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κουτούση άρπαξε το... ρόπαλό της και οι «λιονταρίνες» έκαναν την ανατροπή (31-30 στο 25'). Η Πιτσιάβα με εκπληκτικό τρίποντο στο τέλος της περιόδου έδωσε «αέρα» 7 πόντων στις γηπεδούχες (42-35).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός κυκλοφόρησε καλά τη μπάλα και βρέθηκε στο +11 (50-39, στο 35'). Ο Ηρακλής επιχείρησε να αντεπιτεθεί μειώνοντας σε 50-46 (3:35), αλλά οι «κόκκινες» διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά κατακτώντας πανάξια τη νίκη.

Σχόλιο από SerresBasket: Στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης ο Ηρακλής έπαιξε άμυνα ζώνης (2-1-2, 2-3). Ο Πανσερραϊκός ζορίσθηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος οι «λιονταρίνες» βρήκαν τις λύσεις.

Η αποβολή της Μπακιρτζίδου λίγα λεπτά πριν το φινάλε είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να μαζέψουν αρκετά επιθετικά ριμπάουντ ανανεώνοντας τις επιθέσεις τους, αλλά τέλος καλό, όλα καλά για τις «κόκκινες».
Ο «Λεοντόκαρδος» ξεσήκωσε τους φιλάθλους.

Απίστευτο κι όμως αληθινό. 15 Οκτωβρίου, μέρα μεσημέρι, με καλοκαιρία, στους περιφερειακούς χώρους του ΔΑΚ Σερρών (όχι στη κεντρική σάλα) έκαιγαν τα καλοριφέρ και ήταν ανοικτές οι πόρτες για να μπαίνει δροσιά. Ήμαρτον!!! Καρέκλες για τις αλλαγές των αθλητριών δεν υπήρχαν, όπως επίσης δεν υπήρχε και χαρτί υγείας στη τουαλέτα. Σέρρες 2017. Για το ασύρματο ίντερνετ ούτε λόγος να γίνεται (κύριε Χατζημαργαρίτη ασχοληθείτε σας παρακαλώ με το ΔΑΚ Σερρών).

Διαιτητές: Ζαχαριάδης - Λάλλα

Δεκάλεπτα: 4-11, 20-24 (ημ.), 42-35, 54-48

Πανσερραϊκός (Δώδος): Χωλοπούλου 8, Τσάντα 11, Πελτέκη 3 (1), Κουτούση 20, Πιτσιάβα 12 (2), Κίναλη, Μπακιρτζίδου, Χύσα, Γκανάτσιου.

Ηρακλής (Τζιότζιος): Ελευθεριάδου 2, Παπαβασιλείου 7 (1), Γιαννοπούλου 10, Γιαννούδη 11 (1), Δημητριάδου 7, Τζιότζιου 2, Λογδανίδου 9, Μυγδαλιά.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ: 54-48

ANAΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ - ΠΥΛΑΙΑ: 47-56

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ: 55-41

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ: 61-27