Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2017

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Λ-Ε-Ο-Ν-Τ-Ο-Κ-Α-Ρ-Δ-Ο-Σ

Πανσερραϊκός - Ολύμπια Λάρισας: 45-44

Είπε «ΟΧΙ» ο Πανσερραϊκός στην Ολύμπια Λάρισας και εξασφάλισε τη τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα παραμένοντας αήττητος στη διοργάνωση. Το παιχνίδι δεν ήταν για καρδιακούς και κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο με τεράστιο γκολ-φάουλ της Χωλοπούλου.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες ήταν νευρικές και έκαναν αρκετά λάθη στη κυκλοφορία της μπάλας. Η Ολύμπια με πρωταγωνίστρια τη Κουτσουνούρη επέβαλε τον ρυθμό της στο παρκέ (3-6, 7-11, 8-13) και η περίοδος έληξε 12-17.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα. Η Κουτούση σκόραρε διαρκώς, έχοντας βοήθεια και από τη Τσάντα. Οι «κόκκινες» προσπέρασαν στο σκορ με 20-19 (4:15), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 22-21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με ηγέτιδα τη Χωλοπούλου η ομάδα του Κώστα Δώδου προηγήθηκε ακόμη και με 7 πόντους (32-25, 5:18). Από πλευράς φιλοξενούμενων η Σουλιώτη ήταν αυτή που απειλούσε το καλάθι του Πανσερραϊκού. Η περίοδος έκλεισε με 36-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίες «μπλόκαραν» στην επίθεση. Η Ολύμπια αντεπιτέθηκε και με καλάθια από τις Σουλιώτη και Μπενέκη βρέθηκε στο +5 (38-43, 3:13, 39-44, 1:45). Οι  Λαρισαίες φάνηκε να «αγκαλιάζουν» τη νίκη, αλλά οι «κόκκινες» δεν τα παράτησαν και παρά την αστοχία τους σε κρίσιμα σουτ που επιχείρησαν έστειλαν τις φιλοξενούμενες στη γραμμή της «φιλανθρωπίας» ελπίζοντας ότι οι αθλήτριες του Πάρις Λότφι-Νοφάραστ δεν θα ήταν ψύχραιμες.

Κι όντως Κουτσουνούρη και Σκαρλή έχασαν 4 βολές κι ο Πανσερραϊκός παρέμεινε «ζωντανός». 3.5 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή της αναμέτρησης η μπάλα ήταν στα χέρια των «κόκκινων» (σκορ 42-44). Μετά το τάιμ-άουτ του Κώστα Δώδου η Πελτέκη έδωσε μακρινή πάσα στη Χωλοπούλου, η οποία υπό ασφυκτική πίεση πέτυχε το δίποντο παίρνοντας και το φάουλ. Η εκρηκτική γκαρντ ευστόχησε και στη βολή χαρίζοντας τη νίκη στον Πανσερραϊκό, αφού στα εναπομείναντα 9 δέκατα η Ολύμπια δεν κατάφερε να εκδηλώσει οργανωμένη επίθεση.

Σχόλιο από SerresBasket: Λ-Ε-Ο-Ν-Τ-Ο-Κ-Α-Ρ-Δ-Ο-Σ! Από τις Σέρρες δεν θα περάσει κανείς. Παρά τα λάθη και το άγχος οι «λιονταρίνες» υπέταξαν και την Ολύμπια Λάρισας. Μπράβο κορίτσια!

Διαιτητές: Κολοκυθάς - Λάλλα

Δεκάλεπτα: 12-17, 22-21 (ημ.), 36-31, 45-44

Πανσερραϊκός (Δώδος): Χωλοπούλου 13 (1), Χύσα, Τσάντα 9, Μπακιρτζίδου 2, Πιτσιάβα 4, Πελτέκη, Κουτούση  17, Κίναλη, Γκανάτσιου.

Ολύμπια Λάρισας (Λότφι-Νοφάραστ): Μιχαηλίδου, Σουλιώτη 12, Παπαστεργίου 2, Σκαρλή 1, Μαγδαλιανίδου 2, Κουτσουνούρη 11 (1), Μπενέκη 11, Λιάσκου, Σολωμού 5 (1).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 45-44

ΠΥΛΑΙΑ - ΑΡΗΣ: 62-69

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ: 70-53