Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Δεν έπεισε κι έχασε ο Α.Ο.Σ. - Κυρίαρχος ο Πανσερραϊκός - «Έσπασε» τα καλάθια η Ηράκλεια - Μάγκικο διπλό για το Ρούπελ

Α.Ο.Σ. - ΚΑΟΔ: 49-69

Απογοητευτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Α.Ο.Σ. στον αγώνα με τον ΚΑΟΔ γνωρίζοντας βαριά εντός έδρας ήττα. Μάλιστα αυτή ήταν η δεύτερη σερί αποτυχία για το σύνολο του Γιάννη Μπουτάκογλου στο γήπεδό του στο φετινό πρωτάθλημα.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (9-7 στο 5'). Ο Γιαβρόπουλος με εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 έδωσε πλεονέκτημα 6 πόντων στο «τριφύλλι» (15-9, 1:45). Οι φιλοξενούμενοι όμως κάνοντας καλό φίνις στην εναρκτήρια περίοδο απέκτησαν ισχνό προβάδισμα (15-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Δραμινοί «πυροβολώντας» από τη περιφέρεια βρέθηκαν στο +13 (17-30, 7:08). Ο Ασημάκης βγήκε μπροστά και παρέσυρε τους συμπαίκτες του, με τον Α.Ο.Σ. να «τρέχει» 16-1 σερί (33-31) και το ματς έγινε ξανά ντέρμπι. Η περίοδος έληξε 33-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΚΑΟΔ «πλήγωσε» τους Σερραίους μέσα στο «ζωγραφιστό» έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Ταχυρίδη (35-42, στο 24'). Μετά τον Ταχυρίδη ανέλαβε δράση για τους Δραμινούς ο αειθαλής Νίκος Αμπελακιώτης και η διαφορά ανέβηκε σε υψηλά επίπεδα (38-52, 2:10). Η περίοδος έκλεισε με 43-54.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι καλαθοσφαιριστές του Α.Ο.Σ., παρά τις φωνές του προπονητή τους από τον πάγκο, δεν αφυπνίσθηκαν στο παρκέ. Οι Δράμινοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο γήπεδο, με τον Μποβασιανό να σκοράρει διαρκώς με διεισδύσεις εξασφαλίζοντας εύκολα και δίκαια τη νίκη.

Σχόλιο από SerresBasket: Όλη την εβδομάδα ο Γιάννης Μπουτάκογλου εξηγούσε στους παίκτες του το πλάνο για τη σωστή αντιμετώπιση του ΚΑΟΔ και την εξουδετέρωση του Αμπελακιώτη. Αποτέλεσμα: Μηδέν εις το πηλίκο.

Οι Δραμινοί ήξεραν τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, οι Σερραίοι πάλι όχι.

Τρομερά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του έχει ο Α.Ο.Σ. Έτσι δεν κερδίζεις τέτοιου είδους παιχνίδια.

Διαιτητές: Δημάδης - Οικονόμου

Δεκάλεπτα: 15-16, 33-33 (ημ.), 43-54, 49-69

Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Σταμπουλής 2, Γιαννούλης 5, Τερζής 1, Τζουμαϊλής 2, Ασημάκης 15 (2), Καρακώστας 8, Γιαβρόπουλος 12 (2), Χορτομάρης 4, Λαδιάς, Μποζουτσίδης, Παπαδόπουλος.

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Τούπας 2, Μανιώτης 10 (3), Γιάγκου 9 (1), Αμπελακιώτης 18 (2), Τοσουνίδης 3, Μποβασιανός 18 (1), Ταχυρίδης 9, Καριοφύλλης, Εξουζίδης, Καμμάς.

Πανσερραϊκός - Παγγαίο: 72-50

Σε ρυθμό ρελαντί ο Πανσερραϊκός επιβλήθηκε του Παγγαίου στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανής στο γήπεδο και οι «κόκκινοι» έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα χωρίς να απειληθούν από τους Καβαλιώτες.

Διαιτητές: Γιαννούλης - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 19-14, 36-20 (ημ.), 61-30, 72-50

Πανσερραϊκός (Κοκολιός): Καϊμακάμης 4, Ιακωβίδης 10, Μπουναρτζής 2, Αποστολίδης 4, Κοπίλης 4, Χατζηστεφάνου 16, Γρίψιος 6, Τσανάκας (8 ασίστ), Σταματόπουλος 10 (1), Παρχαρίδης 16 (4).

Ηράκλεια - Προσοτσάνη: 45-51

Πλήρωσε ακριβά την αστοχία της η Ηράκλεια. Οι «κόκκινοι» είχαν 3/26 τρίποντα και η Προσοτσάνη άδραξε τη μεγάλη ευκαιρία που της παρουσιάσθηκε κάνοντας το σπουδαίο διπλό.

Διαιτητές: Νέδογλου Ζ. - Νέδογλου Α.

Δεκάλεπτα: 11-11, 21-23 (ημ.), 28-32, 45-51

Απόλλων Δράμας - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 58-78

Έφερε τα πάνω κάτω το Ρούπελ στο δεύτερο ημίχρονο της συνάντησης με τον Απόλλων Δράμας και εξασφάλισε το ροζ φύλλο αγώνος.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε 35-31. Μετά το 20' οι Σιδηροκαστρινοί ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, έβγαλαν άμυνες, κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα και όχι μόνο προσπέρασαν στο σκορ, αλλά θριάμβευσαν στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 13-16, 35-31 (ημ.), 48-54, 58-78

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Ντούντος 7(2), Σεφερίδης 8, Ντινούδης 17, Αβραμίδης 6, Κατσικάς 8, Ιωαννίδης Κ., Ζωηρός 7(1), Πετράς 4, Ιωαννίδης Δ. 21, Νιφορίδης, Κεσέογλου.

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 0* (ΣΕ 2 ΑΓΩΝΕΣ)

* ΔΟΞΑΤΟ, ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (28-29/10/2017): ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ - Α.Ο.Σ., ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΔΟΞΑΤΟ, ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ.