ΓΥΝΑΙΚΕΣ (ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ - Β' ΦΑΣΗ)

Άλλη κλάση και αποκλεισμός

Πανσερραϊκός - Πανιώνιος: 34-82

Αποχαιρέτησε τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος ο Πανσερραϊκός. Οι «λιονταρίνες» ηττήθηκαν σήμερα από τον ισχυρό Πανιώνιο στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων και τώρα στρέφουν τη προσοχή τους στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής την επόμενη Κυριακή με τον Ηρακλή.
Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στην εναρκτήρια περίοδο οι φιλοξενούμενες εξασφάλισαν πολύ γρήγορα σημαντικό προβάδισμα (2-13, 4:29). Ο Κώστας Δώδος έβαλε τη Χωλοπούλου στο παιχνίδι, η οποία έδωσε κάπως ρυθμό στις «κόκκινες». Ο Πανσερραϊκός βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις το αντίπαλο καλάθι. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 5-13.
Στη δεύτερη περίοδο το πρόσημο εξακολουθούσε να είναι θετικό για τις «λιονταρίνες» όσο αφορά τη προσήλωση στην άμυνα. Στην επίθεση η Μπακιρτζίδου έδινε μάχες στη ρακέτα. Το δεκάλεπτο έληξε 14-26.
Στη τρίτη περίοδο οι «κυανέρυθρες» μπήκαν με «άγριες» διαθέσεις στο παρκέ. Ο Πανιώνιος έτρεξε αρκετά, σούταρε εκπληκτικά έξω από τη γραμμή των 6.75 διευρύνοντας εν ριπή οφθαλμού το προβάδισμα του στο +24 (16-40, στο 33'). Οι Αθηναίες ήταν ασταμάτητες πετυχαίνοντας 37 πόντους σε ένα δεκάλεπτο (26-63).

Στη τέταρτη περίοδο η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +50 (26-76, 4:20) και οι φιλοξενούμενες κατέκτησαν δίκαια τη νίκη.

Σχόλιο από SerresBasket: Πολύ υψηλό εμπόδιο απεδείχθη για τον Πανσερραϊκό ο Πανιώνιος.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κόκκινες» ήταν μέχρι ενός σημείου ανταγωνιστικές, αλλά στο δεύτερο μέρος οι «λιονταρίνες» αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα.
Πριν το τζάμπολ οι αθλήτριες του Πανσερραϊκού πρόσφεραν κουτιά με ακανέδες στις παίκτριες του Πανιωνίου.

Διαιτητές: Τζιοπάνος - Βασιλόπουλος

Δεκάλεπτα: 5-13, 14-26 (ημ.), 26-63, 34-82

Πανσερραϊκός (Δώδος): Χωλοπούλου 8, Τσάντα 9 (1), Πιτσιάβα, Πελτέκη, Μπακιρτζίδου 4, Χύσα 2,  Γιαουράκη, Σιάκκα, Γκανάτσιου 4, Νασιάκου 3 (1), Βλάχβεη 2, Σιδερίδου 2.

Πανιώνιος (Τσικλήρας): Τσίκα 9 (1), Σπαθάρου 5 (1), Χίλυ 4, Σεμανιάκου 7, Θεοδωρομανωλάκη 6, Στεφανίδου 13 (3), Τσιάδη 8, Παπαδοπούλου 5 (1), Γρηγορίου 4, Μπόνη 12 (2), Τζόνσον 9.