Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2017

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ενός κακού μύρια έπονται

Τιτάνες Δράμας - Πανσερραϊκός: 56-44

Δεύτερη διαδοχική ήττα υπέστη ο Πανσερραϊκός. Οι «λιονταρίνες» ηττήθηκαν στη Δράμα από τους Τιτάνες στο μεγάλο γειτονικό ντέρμπι.

Η απουσία της αρχισκόρερ Κουτούση (δεν ταξίδεψε στη Δράμα για προσωπικούς λόγους) επηρέασε αρνητικά τις «κόκκινες», ενώ ο Κώστας Δώδος στη διάρκεια του αγώνα έχασε και τη Χωλοπούλου, η οποία χτύπησε στο γόνατο σφαδάζοντας από τον πόνο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Σερραίες ήταν καλές στο παρκέ και προηγήθηκαν με 11-12.  Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το χρονικό σημείο που τραυματίσθηκε η Χωλοπούλου. Αυτό το γεγονός αποσυντόνισε πλήρως τον Πανσερραϊκό, ο οποίος βρέθηκε να υπολείπεται 9 πόντους των Τιτάνων (29-20).

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχες αύξησαν την υπέρ τους διαφορά στο +23. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» προσπάθησαν να αντεπιτεθούν, μείωσαν τη διαφορά, αλλά τα πάντα είχαν κριθεί.

Διαιτητές: Κολοκυθάς - Γιαννουλής

Δεκάλεπτα: 11-12, 29-20 (ημ.), 50-27, 56-44

Τιτάνες (Καρατσομπάνης): Τερπλίδου, Μαραγκού 8, Καριώτη, Σαμολαδά 10(2), Γαϊτάνη Α. 10, Τζιαμπάζη 14(4), Γαϊτάνη Ε. 5(1), Γιαντσιώρη 9, Αθανασιάδου, Βαρσάμη, Αρσένογλου Μ.

Πανσερραϊκός (Δώδος): Τσάντα 13 (3), Πελτέκη 3, Πιτσιάβα 9 (1), Χύσα 2, Κίναλη, Μπακιρτζίδου 8, Νασιάκου 2, Γκανάτσιου 1, Χωλοπούλου 6.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 56-44

ΑΡΗΣ - ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ: 54-21

ΠΥΛΑΙΑ - ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ: 65-46

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 61-41