Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μαύρη είν' η νύχτα στα βουνά

Ορφέας Ν. Σκοπού - Ευκαρπία: 53-90

Η ήττα πάει να γίνει συνήθεια για τον Ορφέα, ο οποίος έχασε και απόψε από την Ευκαρπία στο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού.

Μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου οι «ασπρόμαυροι» διατηρούσαν μικρό προβάδισμα στο σκορ (10-8). Ο Χολέβας ανέλαβε δράση για λογαριασμό των φιλοξενούμενων και η Ευκαρπία έκανε την ανατροπή (12-18, 2:08). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 16-25.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 16-30 στο 12'. Ο Ορφέας κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (24-33, 6:20), αλλά η Ευκαρπία «πάτησε» γκάζι σημειώνοντας 12 αναπάντητους πόντους (24-45 στο 17'). Η περίοδος έληξε 33-51.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό του παιχνιδιού (39-64, 3:04). Η περίοδος έκλεισε με 43-72.

Το τέταρτο δεκάλεπτο έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ομάδα του Κώστα Σίσκου να υποκλίνεται στην ανωτερότητα των αντιπάλων.

Σχόλιο από SerresBasket: Στο 6' ο Χατζής μετά από τζαμπ-σουτ που επιχείρησε προσγειώθηκε άτσαλα στο παρκέ και χτύπησε στο δεξί πόδι. Ο γκαρντ του Ορφέα υπέστη εκ νέου διάστρεμμα και αποχώρησε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο. Ο Χατζής πολύ δύσκολα θα ενισχύσει τους «ασπρόμαυρους» στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη ΜΕΝΤ.

Με πολύ ευκολία χρέωναν με φάουλ τους ψηλούς τους Ορφέα οι διαιτητές.