ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΦΑΣΗ, Α' ΟΜΙΛΟΣ - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μόνος πρώτος ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Έπεσε μαχόμενη η Ηράκλεια - Σε μεγάλη φόρμα το Ρούπελ

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - ΚΑΟΔ: 70-63

Τη μοναξιά της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα απολαμβάνει από σήμερα ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ, ο οποίος επικράτησε του ΚΑΟΔ στο ντέρμπι κορυφής που διεξήχθη το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» πιάσθηκαν στον ύπνο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο παρκέ και μπήκαν στη θέση του οδηγού (0-5, 5-12, 10-16). Η περίοδος έληξε 10-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Ιακωβίδη - Παρχαρίδη και με αποτελεσματική άμυνα τα «λιοντάρια» ανέκαμψαν. Η ομάδα του Φώτη Κοκολιού σημείωσε 13-0 σερί ( 23-19, 5:28) αντλώντας δύναμη και από τους φιλάθλους της. Οι Δραμινοί προσωρινά προσπέρασαν στο σκορ (24-25, 2:18), αλλά ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ αντέδρασε τάχιστα και η περίοδος έκλεισε με 31-25.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβγαλαν αρκετούς αιφνιδιασμούς, με τον Χατζηστεφάνου να προσφέρει πολύτιμους πόντους (39-27, στο 23'). Ο ΚΑΟΔ όμως δεν τα παράτησε, μείωσε σε 41-35 (2:10) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 49-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έφεραν σε δύσκολη θέση τα «λιοντάρια» (63-59, στο 33'). Ευτυχώς ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ στο πλέον καθοριστικό χρονικό σημείο του παιχνιδιού ανέβασε την απόδοσή του και ξέφυγε στο σκορ με 62-49 (5:30). Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν τους «κόκκινους» μαζεύοντας κάπως τη διαφορά (66-60, στο 38'), αλλά οι «κόκκινοι» δεν έχυσαν την καρδάρα με το γάλα κατακτώντας δίκαια το πέμπτο κατά σειρά ροζ φύλλο αγώνος.

Σχόλιο από SerresBasket: 5 νίκες και συνεχίζει ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ. Τα «λιοντάρια» κατά κάποιο τρόπον πήραν εκδίκηση για τη βαριά ήττα και τον αποκλεισμό που γνώρισαν στο Κύπελλο από τον ΚΑΟΔ.

Από το 1' μέχρι και το 40' οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονταν στους διαιτητές.

Πάνω από 15 βολές έχασαν οι Δραμινοί.

Η σωστή ομαδική δουλειά έγειρε τη πλάστιγγα υπέρ των «κόκκινων».

Θετικός στην αποψινή συνάντηση ο Φραγκούλης.

M.V.P.: Ιακωβίδης.

Διαιτητές: Δημάδης - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 10-19, 31-25 (ημ.), 49-41, 70-63

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Ιακωβίδης 18 (2), Γεωργιανός 2, Φραγκούλης 11 (2), Σταματόπουλος 7, Παρχαρίδης 16 (4), Γρίψιος 4, Τσανάκας 3,  Χατζηστεφάνου 9, Πλατνάρης, Αποστολίδης.

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Μανιώτης 16 (2), Ταχυρίδης 6, Γιάγκου 9 (1), Αμπελακιώτης 18, Τοσουνίδης 8, Μποβασιανός 6, Καμμάς.

Απόλλων Δράμας - Ηράκλεια: 60-57

Έπεσε μαχόμενη η Ηράκλεια στο παιχνίδι με τον Απόλλων Δράμας. Οι «κόκκινοι» αν και αγωνίσθηκαν με σοβαρές ελλείψεις, εν τούτοις έκαναν πολύ καλή εμφάνιση και διεκδίκησαν μέχρι τέλους τη νίκη.

Ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε της αναμέτρησης το συγκρότημα του Νίκου Μάντζιου ήταν μπροστά στο σκορ με 1 πόντο. Οι Δραμινοί όμως ανέκτησαν το προβάδισμα, με την Ηράκλεια να αστοχεί σε 4 διαδοχικά σουτ, αποτυγχάνοντας να στείλει το ματς στη παράταση.

Τιτάνες Δράμας - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 53-71

Σε πολύ καλό φεγγάρι βρίσκεται το Ρούπελ. Οι Σιδηροκαστρινοί επιβλήθηκαν των Τιτάνων Δράμας εκτός έδρας συμπληρώνοντας 4 αγώνες δίχως ήττα.

Το «οχυρό» ήταν ανώτερο στο γήπεδο έναντι των αντιπάλων του (31-37 ημίχρονο, +20 στο τρίτο δεκάλεπτο) κάνοντας το σπουδαίο διπλό.

* ΦΩΤΟ-ΠΗΓΗ: sport-sidirokastro.blogspot.gr

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ - ΚΑΟΔ: 70-63

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 60-57

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 53-71

ΔΟΞΑΤΟ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: 60-65

ΠΑΓΓΑΙΟ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ: 73-57

ΖΕΝΙΘ 88.8. Α.Ο.Σ. - ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ: (5/11/2017)

* ΔΟΞΑΤΟ, ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (11-12/11/2017): ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΔΟΞΑΤΟ, ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ, ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ.