Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2017

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Προχωράει ακάθεκτος ο Πανσερραϊκός - Υψηλές πτήσεις για Α.Ο.Σ. - Κακή ήττα για Ρούπελ - Φωνάζει για Μπακάλη η Ηράκλεια

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Μακεδόνες Κρηνίδων: 97-66

Ούτε οι Μακεδόνες Κρηνίδων μπόρεσαν να σταματήσουν τη ξέφρενη πορεία του Πανσερραϊκού ΚΡΙ ΚΡΙ. Τα «λιοντάρια» ισοπέδωσαν τους Καβαλιώτες κάνοντας το 7/7 στο πρωτάθλημα.

Μόλις στο 5' οι «κόκκινοι» ήταν μπροστά στο σκορ με 21-2. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 27-10.
Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν μειώνοντας σε 33-23 (7:24). Ευτυχώς ο Πανσερραϊκός σοβαρεύθηκε και η περίοδος έκλεισε με 46-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Φώτη Κοκολιού ήταν εντυπωσιακή στο παρκέ πετυχαίνοντας 21-0 σερί (67-31 στο 26') «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 70-42.

Ο αγώνας μετετράπη σε τυπική διαδικασία στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο Πανσερραϊκός πρόσθεσε στο σακούλι του άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Σχόλιο από SerresBasket: Αρκετό χρόνο συμμετοχής έδωσε ο Φώτης Κοκολιούς στους νεαρούς καλαθοσφαιριστές του Πανσερραϊκού.

Από πλευράς Κρηνίδων ο Καρακασίδης ήταν φανταστικός.

Ένταση σημειώθηκε στον πάγκο των φιλοξενούμενων στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (εσωτερικό ζήτημα). Μάλιστα στη προθέρμανση πριν την έναρξη της τρίτης περιόδου έλαβαν μέρος ορισμένοι από τους καλαθοσφαιριστές των Μακεδόνων.

Διαιτητές: Οικονόμου - Κούμλιαλης

Δεκάλεπτα: 27-10, 46-31 (ημ.), 70-42, 97-66

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Καϊμακάμης 2, Γεωργιανός 6, Χρυσοστομίδης 5 (1), Μπουναρτζής 8 (2), Κοπίλης 5 (1), Φραγκούλης 10 (2), Χατζηστεφάνου 20 (3), Σταματόπουλος 13 (1), Τσανάκας 5 (1), Γανίκας 2, Γρίψιος 21.

Μακεδόνες Κρηνίδων (Ρίζος): Σερεμέτης 6, Γερμανίδης 5 (1), Καρακασίδης 35 (2), Μερκουρόπουλος 10, Φερδερίκος 8, Ευρώπας 2, Κωνσταντινίδης, Ακιόζογλου, Μπάλος, Μπαμπαλής, Γεωργαράκης.

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. - Προσοτσάνη: 84-48

Ο Ζενίθ 88.8. Α.Ο.Σ. επιβεβαίωσε και στο σημερινό παιχνίδι με τη Προσοτσάνη ότι έχει πάρει τα πάνω του. Οι «πράσινοι» διέλυσαν τους Δραμινούς εξασφαλίζοντας πολύ εύκολα τη νίκη.

Στο 6΄ το σκορ ήταν 13-4, με τον Ασημάκη να απειλεί διαρκώς το αντίπαλο καλάθι. Το εναρκτήριο δεκάλεπτο τελείωσε με 21-7.
Στη δεύτερη περίοδο ο Μποζουτσίδης «πυροβολούσε» από τη περιφέρεια και η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων «άγγιξε» τους 30 πόντους (40-12, 2:36). Το δεκάλεπτο έληξε 45-16.

Στο 27' το σκορ ήταν 58-19. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 61-27.

Στη τέταρτη περίοδο το συγκρότημα του Γιάννη Μπουτάκογλου χαλάρωσε στην άμυνα, αλλά στην επίθεση συνέχισε να είναι καλό και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε ήσυχα κι ωραία.

Σχόλιο από SerresBasket: Το είδαμε κι αυτό. Στο 25' ο κομισάριος του αγώνα, κ. Γιαβρής μαζί με τους διαιτητές, Γιαννούλη - Νέδογλου Ζ. αποχώρησαν στα αποδυτήρια για δύο λεπτά λόγω της συνεχιζόμενης μουρμούρας και γκρίνιας από πλευράς Προσοτσάνης αναφορικά με μία απόφαση που έλαβαν οι ρέφερι σε φάση του παιχνιδιού.

Μετά το τέλος της συνάντησης ο προπονητής των φιλοξενούμενων, κ. Πολυμένης μίλησε στο SerresBasket τονίζοντας τα εξής: «Πρέπει επιτέλους να καταλάβουν οι υπεύθυνοι της ΕΚΑΣΑΜΑΘ ότι εμείς ως Προσοτσάνη αγαπάμε το μπάσκετ και κάνουμε μεγάλη προσπάθεια. Είναι ανεπίτρεπτο να ορίζονται οι αγώνες τόσο νωρίς. Έχουμε αθλητές που εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα και απουσιάζουν από τα παιχνίδια λόγω του ακατάλληλου της ώρας».

Διαιτητές: Γιαννούλης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 21-7, 45-16 (ημ.), 61-27, 84-48

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Λαδιάς 2, Μποζουτσίδης 20 (5), Κυριακόπουλος 4, Τερζής 2, Παπαδόπουλος 4, Τζουμαϊλής 17 (2), Ασημάκης 13, Καρακώστας 11 (1), Γιαβρόπουλος 4, Σταμπουλής 7 (1), Κούτσας, Χορτομάρης Γ.

Προσοτσάνη (Πολυμένης): Βουβαλίδης 5 (1), Ζάμπας 10, Μαυρομάτης 5, Στάικος 2, Γελκοβάνης 8 (2), Κονδής 2, Δουλκέρογλου 5, Παπαδόπουλος 8, Μαυρουδής 3.

Παγγαίο - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 64-58

Ήττα εκτός προγράμματος γνώρισε το Ρούπελ στο κλειστό γυμναστήριο της Γεωργιανής στη συνάντηση με το Παγγαίο. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και το πρώτο ημίχρονο έληξε 34-34.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι Καβαλιώτες απέκτησαν μικρό προβάδισμα 5-6 πόντων (48-43 τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο) και παρά τις προσπάθειες των Σιδηροκαστρινών οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν στη σπουδαία νίκη.

To Ρούπελ έχει πολλά παράπονα από τους διαιτητές: Ανεστάκη - Λαζαρίδη, οι οποίοι μεταξύ άλλων απέβαλλαν στο 36' τον προπονητή του «οχυρού», Σπύρο Ιωαννίδη.

Δεκάλεπτα: 22-18, 34-34 (ημ.), 48-43, 64-58

Παγγαίο (Ανίσογλου): Ρωσίδης 2, Ανισογλου 12(3), Ντιμπ 16, Μελιάδης 2, Δημητρίου 20(2), Γουδούτσης 5, Δουλγέρης 8, Τσιουτσιουλής.

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Ιωαννίδης Δ. 8, Σκαλιστής 10(1), Ιωαννίδης Κ. 4, Νιφορίδης 2, Πετράς 6, Ντούντος 3, Αβραμίδης 6(1), Ντινούδης 6, Κατσικάς 13(2).

* Οι πόντοι του αγώνα και η φωτογραφία είναι από το: sport-sidirokastro.blogspot.gr

Tιτάνες Δράμας - Ηράκλεια: 90-50

Με 40 πόντους διαφορά έχασε η Ηράκλεια στη Δράμα από τους Τιτάνες. Ο Νίκος Μάντζιος χρησιμοποίησε στον αγώνα 4 παίκτες από το παιδικό τμήμα των «κόκκινων».  Μετά τη λήξη του παιχνιδιού ο προπονητής της Ηράκλειας έκανε τις εξής δηλώσεις στο SerresBasket:

«Εμείς ως Ηράκλεια θα ζητήσουμε από την ΕΚΑΣΑΜΑΘ την εξαίρεση του διαιτητή, κ. Μπακάλη από τους αγώνες μας. Όλα τα σφυρίγματα ήταν εναντίον μας, αλλά το χειρότερο απ' όλα ήταν η συμπεριφορά του συγκεκριμένου διαιτητή, ο οποίος μιλούσε στους παίκτες μου με υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς. Αυτό το πράγμα είναι απαράδεκτο!».

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 5*

* ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ, ΔΟΞΑΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (25/11/2017): ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ., ΔΟΞΑΤΟ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ, ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΚΑΟΔ.