ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Έκαναν πάρτι» Ζενίθ 88.8. Α.Ο.Σ. και Ρούπελ - Υπέκυψε στον ΚΑΟΔ η Ηράκλεια

Α.Ε. Δοξάτου - Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ.: 46-95

Παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ ο Ζενίθ 88.8. Α.Ο.Σ. «κονιορτοποίησε» την Αθλητική Ένωση Δοξάτου. Οι «πράσινοι» είχαν μεγάλη ευστοχία από τη περιφέρεια (σημείωσαν 12 τρίποντα), με τον Γιώργο Ασημάκη να κάνει πράματα και θαύματα στο παρκέ σταματώντας στους 40 (!) πόντους.

Το «τριφύλλι» ήταν ανώτερο από τους Δραμινούς κι αυτό το απέδειξε στο γήπεδο από το ξεκίνημα του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 17-27.
Στην επόμενη περίοδο το σύνολο του Γιάννη Μπουτάκογλου ξεκαθάρισε μια και καλή στους αντιπάλους του ότι δεν είχαν καμία τύχη μαζί του ξεφεύγοντας στο σκορ με 27-51.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» διατήρησαν την απόδοσή τους σε υψηλά επίπεδα. Η περίοδος έληξε 36-74.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι έφτασαν κοντά στο να πετύχουν ακόμη μία «κατοστάρα» στο πρωτάθλημα κερδίζοντας το Δοξάτο με διαφορά 49 (!) πόντων.

* Παρθενική εμφάνιση για τον νεοαποκτηθέντα καλαθοσφαιριστή του Ζενίθ 88.8. Α.Ο.Σ., Παναγιώτη Δεληγιάννη.
Διαιτητές: Παναγιωτίδης - Αλατζάς

Δεκάλεπτα: 17-27, 27-51 (ημ.), 36-74, 46-95

Ζενίθ 88.8. Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Ασημάκης 40 (6), Καρακώστας 15 (1), Μποζουτσίδης 10 (2), Λαδιάς 8 (2), Δεληγιάννης 7 (1), Σταμπουλής 7, Τζουμαϊλής 4, Μητρούδης 4.

Ηράκλεια - ΚΑΟΔ: 51-93

Ένα δεκάλεπτο άντεξε η Ηράκλεια κόντρα στον ισχυρό και φιλόδοξο ΚΑΟΔ. Οι «κόκκινοι» ήταν καλοί στην εναρκτήρια περίοδο του παιχνιδιού και λίγο πριν την ολοκλήρωση της βρέθηκαν να προηγούνται με 13-12. Τελικά το δεκάλεπτο έληξε 16-17.
Η δεύτερη περίοδος ήταν «ψυχρολουσία» για το συγκρότημα του Νίκου Μάντζιου. Οι Δραμινοί με επιμέρους σκορ 6-29 απέκτησαν προβάδισμα 24 πόντων (22-46).

Στη τρίτη και στη τέταρτη περίοδος της συνάντησης η Ηράκλεια δεν μπόρεσε να αντιδράσει απέναντι στον ΚΑΟΔ, ο οποίος αγωνίσθηκε δίχως τον Αμπελακιώτη.

Διαιτητές: Γιαννούλης - Νέδογλου Ζ.

Ηράκλεια (Μάντζιος): Κουτσάκης 4, Αποστολάκης 5, Μέσσας 2, Κουρέας 9, Ράμναλης 3, Κούτλης 15, Καραγεωργάκης 6, Βάκας 7.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Δόξα Βώλακα: 88-35

Η μέρα με τη νύχτα ήταν η αναμέτρηση του Ρούπελ με τη Δόξα Βώλακα, η οποία ταξίδεψε στο Σιδηρόκαστρο έχοντας μόνο 6 παίκτες στην αποστολή της.

Η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο συνδυάζοντας σκορ και θέαμα.

Διαιτητές: Κούμλιαλης - Ορφανόπουλος

Δεκάλεπτα: 20-11, 37-14 (ημ.), 71-19, 88-35

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Χριστοφορίδης 2, Ιωαννίδης Κ.12 (1),Σκαλιστής 4, Νιφορίδης 20 (2), Πετράς 4, Ιωαννίδης Δ.11 (1), Κεσέογλου 9, Καμπέρης 11 (1), Ντινούδης 15(3).