Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 2017

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Άγγιξε» τη νίκη

Ορφέας Ν. Σκοπού - Απόλλων Καλαμαριάς: 58-63

Το καλό του κοστούμι «φόρεσε» ο Ορφέας κόντρα στον Απόλλων Καλαμαριάς. Η ομάδα του Κώστα Σίσκου «άγγιξε» τη πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα χάνοντας στις λεπτομέρειες στο τέλος. Με την αποψινή εμφάνισή τους οι «ασπρόμαυροι», έχοντας και τη σημαντική απουσία του Τριαντάφυλλου Χατζή, έκαναν χαρούμενους τους φιλάθλους τους, δείχνοντας ότι η φλόγα υπάρχει μέσα τους και ότι έχει νόημα η παρουσία τους στο φετινό πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ ο Ορφέας ήταν φανταστικός στο πρώτο δεκάλεπτο και μπήκε στη θέση του οδηγού (21-12).
Στα μισά της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στο +13 (29-16), με τους Παρίση, Δροσινό και Γάτο να έχουν κέφια. Οι «Πόντιοι» κατάφεραν όμως στο κλείσιμο του δεκαλέπτου να μειώσουν σε 33-28.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 33-33. Στο 25' ο Παρίσης μετά από σύγκρουση με τον Σπυρόπουλο χτύπησε και αποχώρησε προσωρινά από το παρκέ (σκίστηκε το φρύδι του και ο γιατρός του έδεσε το κεφάλι). Το ματς έγινε ντέρμπι (46-46 στο 28') και η περίοδος έληξε 47-49.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ορφέας τα έδωσε όλα στο γήπεδο για κατακτήσει το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος (51-53 στο 33'), αλλά ο Απόλλων έχοντας και τη τύχη στο πλευρό του κατόρθωσε να «αποδράσει» από το κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού με το διπλό.

Διαιτητές: Κολοκυθάς - Γιαννουλής

Δεκάλεπτα: 21-12, 33-28 (ημ.), 47-49, 58-63

Ορφέας (Σίσκος): Παρίσης 14, Γάτος 16, Δροσινός 15, Αμβροσίου 7, Χαβαλές 4, Δρουμαλιάς, Ταΐρης, Καντζουρίδης, Καρακάσης, Γεωργόπουλος, Θεοδωρόπουλος.

Από πλευράς Απόλλωνα διακρίθηκαν οι Χαρτόπουλος (20 πόντους) και Αποστόλου (12 πόντους).

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 58-63

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ - ΜΕΝΤ: 72-70

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ: 77-75

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 76-64

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ: 81-77

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΧΑΝΘ: 82-75 (παρ.), 73-73 (κ.α.)