Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Απειρία και διαιτησία έφεραν την ήττα

ΓΑΣ Κομοτηνή - Ορφέας Ν. Σκοπού: 76-52

Η απλή ανάγνωση του σκορ του αγώνα ανάμεσα στον ΓΑΣ Κομοτηνή και τον Ορφέα Ν. Σκοπού μπορεί να οδηγήσει κάποιον στην εξαγωγή εύκολων συμπερασμάτων για την αποψινή εμφάνιση των «ασπρόμαυρων» στη πόλη της Θράκης. Κι όμως το συγκρότημα του Κώστα Σίσκου «καρδιοχτύπησε» τους γηπεδούχους και θα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη, αλλά ας όψονται η απειρία και η διαιτησία.

Ο Ορφέας αιφνιδίασε τον ΓΑΣ και προηγήθηκε 0-8. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 14-15. Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να είναι αξιόμαχοι στο παρκέ δημιουργώντας πολλά προβλήματα στους αντιπάλους τους. Η περίοδος έληξε 32-33.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και βρέθηκαν στο +14 (49-35), με τον Ορφέα να μαζεύει κάπως στο τέλος του δεκάλεπτου τη διαφορά (55-45).

Στη τέταρτη περίοδο ο ΓΑΣ διεύρυνε το προβάδισμά του «κλειδώνοντας» τη νίκη εκμεταλλευόμενος την απειρία των νεαρών καλαθοσφαιριστών του Κώστα Σίσκου και τα ευνοϊκά σφυρίγματα των ρέφερι που έπαιξαν «έδρα».

Διαιτητές: Κολοκυθάς - Γιαννουλής

Δεκάλεπτα: 14-15, 32-33 (ημ.), 55-45, 76-52

Ορφέας (Σίσκος): Ταΐρης, Καντζουρίδης, Παρίσης 6, Δροσινός 6 (2), Χατζής 9, Αμβροσίου 12 (3), Θεοδωρόπουλος, Καρακάσης, Γάτος 15 (1), Σίμος 2, Χαβαλές 2.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 76-52

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 68-104

ΧΑΝΘ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 71-79

ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ - ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ: 60-77

ΕΥΚΑΡΠΙΑ - Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 87-69