Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2017

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Έσπασαν» τα κοντέρ Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ και Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. - Νίκη-«βάλσαμο» για το Ρούπελ - Έφτασε στη πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό η Ηράκλεια

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Δόξα Βώλακα: 112-41

Σαν ανεμοστρόβιλος ο πρωτοπόρος Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ παρέσυρε τη Δόξα Βώλακα. Τα «λιοντάρια» του Φώτη Κοκολιού «καθάρισαν» το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο (35-7).

Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 58-20.

Στη τρίτη περίοδο η διαφορά ξέφυγε για τα καλά (90-28) και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» όπως ήταν φυσιολογικό βάσει της εξέλιξης του αγώνα «έσπασαν» το φράγμα των 100 πόντων πετυχαίνοντας τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Οικονόμου - Κούμλιαλης

Δεκάλεπτα: 35-7, 58-20 (ημ.), 90-28, 112-41

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Καϊμακάμης 8, Γεωργιανός 8 (1), Αποστολίδης 6 (1), Καρασαββίδης 34 (1), Χατζηστεφάνου 10, Κοπίλης 4, Φραγκούλης 14 (2), Σταματόπουλος 7, Παρχαρίδης 9 (3), Τσανάκας 3 (1), Γρίψιος 9.

Σχόλιο από SerresBasket: 10 λεπτά πριν την έναρξη της συνάντησης έφτασε στο γήπεδο η αποστολή των φιλοξενούμενων.

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. - Απόλλων Δράμας: 102-44

6 σερί παιχνίδια δίχως ήττα συμπλήρωσε ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ., ο οποίος ήταν καταιγιστικός στην αναμέτρηση με τον Απόλλων Δράμας.

Οι «πράσινοι» φανέρωσαν τις «άγριες» διαθέσεις τους στο παρκέ από την εναρκτήρια περίοδο του αγώνα (12-0 στο 4', 27-7 στο 7', 33-13 στο 10').
Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 51-25.

Στο δεύτερο μέρος της συνάντησης το «τριφύλλι» ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή του (80-36 στο 30') δίνοντας πανηγυρικό τόνο στο παιχνίδι με τη «κατοστάρα» στο τέλος.

Σχόλιο από SerresBasket: Μεστή εμφάνιση πραγματοποίησε σήμερα ο Α.Ο.Σ. Το «τριφύλλι» πρόσφερε σκορ και θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Οι «πράσινοι» κόντρα στη νεανική ομάδα του Απόλλωνα ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα κι επίθεση.

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 33-13, 51-25 (ημ.), 80-36, 102-44

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Σταμπουλής 10 (1), Λαδιάς 9 (3), Μποζουτσίδης 17 (3), Τερζής 9, Κούτσας 9, Ασημάκης 21 (1), Μητρούδης 4, Γιαβρόπουλος 15, Χορτομάρης 8 (2), Τζουμαϊλής, Κυριακόπουλος.

Απόλλων Δράμας (Θεοδωρίδης): Μαρκετάκης 5 (1), Βασιλείου 6, Θεοδωρίδης 2, Κολοβής 4, Καρατσομπάνης 19, Πορφυριάδης 8 (2), Κουγιμτζής, Μπάλλας, Τικταπανίδης.

Μακεδόνες Κρηνίδων - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 43-67

Επανήλθε στις νίκες το «οχυρό» μετά από τρία συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα. Το Ρούπελ κέρδισε εύκολα τους Μακεδόνες Κρηνίδων, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στους Σιδηροκαστρινούς.

Το σύνολο του Σπύρου Ιωαννίδη απλοποίησε τα πράγματα από το πρώτο ημίχρονο (21-41) και δεν ζορίσθηκε μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού.

Δεκάλεπτα: 13-25, 21-41 (ημ.), 35-53, 47-67

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Ζωηρός 5, Ιωαννίδης Δ. 18, Ιωαννίδης Κ. 13, Σκαλιστής 6, Νιφορίδης 2, Γρεασίδης, Ντούντος 1, Στάσας 7(1), Κεσέογλου 2, Καμπέρης, Κατσικάς 13(3).

* Η φωτογραφία και οι πόντοι του Ρούπελ είναι από το: sport-sidirokastro.blogspot.gr

Παγγαίο - Ηράκλεια: 58-53

Έφτασε στη πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό η Ηράκλεια. Το συγκρότημα του Νίκου Μάντζιου έπαιξε καλό μπάσκετ κόντρα στο Παγγαίο και ήταν έτοιμο να σημειώσει ένα τεράστιο διπλό (1:30 πριν την εκπνοή του αγώνα η Ηράκλεια προηγείτο με 1 πόντο), όμως στο φινάλε της αναμέτρησης οι «κόκκινοι» μπλόκαραν κι έφυγαν από το γήπεδο δίχως το ροζ φύλλο αγώνος στις αποσκευές τους.

Δεκάλεπτα: 12-20, 30-33 (ημ.), 40-43, 58-53

Ηράκλεια (Μάντζιος): Ατλάσης 2, Αποστολάκης 5, Μέσσας 14, Παναγιωτίδης 8, Κούτλης 22, Κατσαρής 2, Βάκας, Μπαμπαχμίδης, Κουτσάκης.

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 7*

* ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ, ΔΟΞΑΤΟ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (9-10/12/2017): ΔΟΞΑΤΟ - ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ., ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΚΑΟΔ, ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ, ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ.