Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2018

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Οι μάγκες με τα «πράσινα»

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ.: 65-70

Μεγάλος νικητής στο σπουδαίο αποψινό τοπικό ντέρμπι ανεδείχθη ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ., ο οποίος υποχρέωσε τον Πανσερραϊκό ΚΡΙ ΚΡΙ στη πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα στο κατάμεστο από κόσμο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Οι «πράσινοι» είχαν πάθος, ψυχή, θέληση και καθαρό μυαλό στα κρίσιμα χρονικά σημεία της αναμέτρησης, με τον Γιώργο Ασημάκη να κάνει «όργια» στο παρκέ.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου πραγματοποίησε καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε 5-11 και 7-13. Οι «κόκκινοι» ανασυντάχθηκαν και ισοφάρισαν σε 13-13 (3:13), ενώ προσπέρασαν στο σκορ με 17-16, χάρη σε εύστοχες προσπάθειες του Γρίψιου. Η περίοδος έληξε 19-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι τυπικά φιλοξενούμενοι πάλι επιχείρησαν να μπουν στη θέση του οδηγού (21-24, 28-31), με την άμυνα του Πανσερραϊκού να αντιμετωπίζει τρομερά προβλήματα στο μαρκάρισμα του Ασημάκη που ήταν ασταμάτητος (σημείωσε 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο).

Τα «λιοντάρια» όμως όπως και στην εναρκτήρια περίοδο του ματς αντέδρασαν εκ νέου (32-31 στο 17'). Τελικά το «τριφύλλι» κατόρθωσε στο κλείσιμο του δεκαλέπτου να βρεθεί στο +3 (35-38) παρά το τεράστια πλήγμα, με την αποβολή του βασικού του σέντερ, Παναγιώτη Γιαβρόπουλου με δεύτερη τεχνική ποινή.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το σύνολο του Φώτη Κοκολιού φάνηκε να συνέρχεται για τα καλά στο γήπεδο μετατρέποντας το 39-42 (6:35) σε 46-42 (3:12). Το «τριφύλλι» έδειξε αντανακλαστικά δεν επέτρεψε στον Πανσερραϊκό να αυξήσει το υπέρ του προβάδισμα και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 52-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» επέβαλαν τον ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο, διαθέτοντας περισσότερα αποθέματα ενέργειας εξασφαλίζοντας αβαντάζ 5 πόντων (53-58 στο 35'). Τα «λιοντάρια» μείωσαν σε 57-58 (στο 37'), αλλά ο Ασημάκης ήταν «σεληνιασμένος» και με τρίποντο «μαχαιριά» διαμόρφωσε το 57-65 (1:29).

Οι «κόκκινοι» πίεσαν (63-66, 26'') και το παιχνίδι πήγε στη ρουλέτα των ελευθέρων βολών. Ο Δεληγιάννης από πλευράς «τριφυλλιού» ήταν σχεδόν αλάνθαστος, ενώ μία καθοριστική βολή πέτυχε και ο Λαδιάς, με τον Πανσερραϊκό να υποκλίνεται στην ανωτερότητα του  Α.Ο.Σ.

Σχόλιο από SerresBasket: Η καλύτερη ομάδα κέρδισε σήμερα και αυτή ήταν ο Α.Ο.Σ. Οι «πράσινοι» σε σύγκριση με τη συνάντηση του πρώτου γύρου, αλλά και του Κυπέλλου είχαν διάρκεια στο παιχνίδι τους και στο τέλος όπου η μπάλα «έκαιγε» δεν φοβήθηκαν σημειώνοντας το σημαντικό διπλό.

Ο Πανσερραϊκός ήταν βιαστικός, όλως περιέργως άδειος ψυχολογικά για τοπικό ντέρμπι και η απόδοση των ατού των «λιονταριών» κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα.

Στη «σκακιέρα» των προπονητών ο Γιάννης Μπουτάκογλου έκανε ματ στον Φώτη Κοκολιό, ειδικά μάλιστα από τη στιγμή που το «τριφύλλι» έχασε τον Γιαβρόπουλο στο 17'.

M.V.P.: Ασημάκης.

«Καυτός» έξω από τη γραμμή των 6.75 ο Μποζουτσίδης.

Ψύχραιμος και εύστοχος από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» ο Δεληγιάννης.

Ο Παρχαρίδης ξεχώρισε από τους «κόκκινους» αν και στο φινάλε έμεινε από δυνάμεις.

Τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι γκρίνιαξαν για τη διαιτησία.

«Βούλιαξε» το γήπεδο από φιλάθλους.

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 19-17, 35-38 (ημ.), 52-49, 65-70

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Ιακωβίδης 7 (1), Γεωργιανός 11, Καρασαββίδης 2, Αποστολίδης, Φραγκούλης 7 (1), Χατζηστεφάνου 11 (1), Παρχαρίδης 14 (3), Γρίψιος 13, Τσανάκας, Σταματόπουλος.

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Σταμπουλής 2, Λαδιάς 4 (1), Μποζουτσίδης 12 (4), Παπαδόπουλος 2, Δεληγιάννης 8, Καρακώστας 5, Γιαβρόπουλος 2, Χορτομάρης 1, Ασημάκης 34 (2).

Δόξα Βώλακα - Ηράκλεια: 43-71

Με το πόδι στο γκάζι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (10-21) η Ηράκλεια συνέτριψε εκτός έδρας τη Δόξα Βώλακα κατακτώντας δίκαια και εύκολα το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με 18-38. Στη τρίτη περίοδο η ομάδα του Νίκου Μάντζιου ανέβασε την υπέρ της διαφορά στο +27 (33-60).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε το σκηνικό του παιχνιδιού και η Ηράκλεια έφυγε νικήτρια από το χωριό του νομού Δράμας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ - ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ.: 65-70

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 43-71

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: (Ο ΑΓΩΝΑΣ ΔΕΝ ΔΙΕΞΗΧΘΗ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΜΕ ΤΗ ΣΤΕΦΑΝΗ ΕΝΟΣ ΚΑΛΑΘΙΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗ ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ)

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 10*

* ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ, ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (20-21/1/2018): ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ. - ΠΑΓΓΑΙΟ, ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ, ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ.