Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2018

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σημαντικό διπλό για τα «λιοντάρια» - Διεκόπη ο αγώνας στην Ηράκλεια!

Προσοτσάνη - Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ: 67-74

Νίκη υψίστης βαθμολογικής σημασίας, αλλά και ψυχολογίας πέτυχε απόψε ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ. Τα «λιοντάρια» του Φώτη Κοκολιού επικράτησαν της Προσοτσάνης εκτός έδρας και παραμένουν στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Παρά το σκληρό παιχνίδι παιχνίδι των γηπεδούχων οι «κόκκινοι» ήταν ανώτεροι στο παρκέ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 32-45.

Στο δεύτερο μέρος οι Δραμινοί πίεσαν τα «λιοντάρια» «ροκανίζοντας» τη τελική διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο της συνάντησης.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο νεαρός Κοπίλης, ο οποίος βοήθησε τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση.

Δεκάλεπτα: 19-24, 32-45 (ημ.), 44-58, 67-74

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Ιακωβίδης 18 (2), Γεωργιανός 9, Αποστολίδης, Καρασαββίδης 11, Κοπίλης 4, Φραγκούλης, Χατζηστεφάνου 3 (1), Σταματόπουλος 11 (1), Παρχαρίδης 18 (3), Τσανάκας.

Ηράκλεια - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 35-45 (Διακοπή)

Δεν ολοκληρώθηκε το τοπικό ντέρμπι μεταξύ της Ηράκλειας και του Ρούπελ Σιδηροκάστρου. 3:40 πριν τη λήξη της αναμέτρησης (σκορ 35-45) σημειώθηκε σύρραξη ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.

Ένας εκ των δύο διαιτητών (Τσακιρίδης - Οικονόμου) που έσπευσε να χωρίσει τους καλαθοσφαιριστές δέχθηκε σπρώξιμο και έπεσε στο παρκέ (το σπρώξιμο ήταν ακούσιο, αφού προηγουμένως παίκτης απώθησε άλλον παίκτη).

Ο διαιτητής αποχώρησε στα αποδυτήρια λόγω του ότι δεν αισθανόταν καλά και διεκόπη οριστικά το παιχνίδι.

Οι άνθρωποι της Ηράκλειας ανέφεραν ότι ο ιατρός του αγώνα θέλησε να προσφέρει τις υπηρεσίες του, αλλά αυτό δεν έγινε δεκτό, ενώ πρότειναν να μεταφέρουν τον άτυχο διαιτητή στο Νοσοκομείο για να υποβληθεί σε εξετάσεις (ούτε αυτό έγινε δεκτό από πλευράς διαιτητών).

Για τη τύχη του παιχνιδιού θα αποφασίσει η ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ. - ΠΑΓΓΑΙΟ: 86-40

TITANEΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΚΑΟΔ: 62-79

ΔΟΞΑΤΟ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ: 58-52

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ - ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ: 71-42

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 35-45 (ΔΙΕΚΟΠΗ)

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 11*

* ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ, ΔΟΞΑΤΟ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (27-28/1/2018): ΚΑΟΔ - ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ., ΠΑΓΓΑΙΟ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ, ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ, ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ.

** ΦΩΤΟ-ΠΗΓΗ: Christos Antoniou