Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2018

ΕΦΗΒΟΙ (ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Nικητής στο «θρίλερ» ο Πανσερραϊκός

Πανσερραϊκός - Αστέρας Καβάλας: 71-67

Άκρως συναρπαστικός ήταν ο πρώτος αγώνας της προημιτελικής φάσης μεταξύ του Πανσερραϊκού και του Αστέρα Καβάλας που διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Τα «λιοντάρια» δυσκολεύθηκαν αρκετά κόντρα στους Καβαλιώτες, αλλά τέλος καλό, όλα καλά για τους «κόκκινους», οι οποίοι την επόμενη Κυριακή σε περίπτωση που κάνουν το διπλό θα εξασφαλίσουν την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού η ομάδα του Φώτη Κοκολιού μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 17-3 στο 7'. Ό,τι όμως με κόπο είχαν «χτίσει» οι γηπεδούχοι μέχρι εκείνη τη στιγμή το «γκρέμισαν» πολύ γρήγορα, με τους φιλοξενούμενους να συνέρχονται από το κάκιστο ξεκίνημα και να μειώνουν σε 19-16.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αστέρας έκανε την ολική ανατροπή  (19-23). Οι «κόκκινοι» αντέδρασαν και  ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ (29-25, 34-28). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 40-35.

Στη τρίτη περίοδο τα «λιοντάρια» βρέθηκαν στο +6 (48-42, 6:52), με τους Καβαλιώτες όμως να πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής (50-49, 3:16). Το δεκάλεπτο έληξε 56-51.

Στο 33' το σκορ ήταν 61-53. Η έλλειψη όμως καθαρού μυαλού σε άμυνα κι επίθεση από πλευράς Πανσερραϊκού έδωσαν την ευκαιρία στον Αστέρα να ξαναμπεί γερά στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνος (66-65 στο 37, 68-67, 1:32).

Η αναμέτρηση έγινε θρίλερ με τους καλαθοσφαιριστές να είναι αγχωμένοι χάνοντας εύκολα καλάθια. Ευτυχώς τους «κόκκινους» λύτρωσε ο Χρυσοστομίδης. Ο γκαρντ των «λιονταριών» «σκότωσε» τον Αστέρα με τρίποντο διαμορφώνοντας το 71-67 (8"). Οι φιλοξενούμενοι μετά το τάιμ άουτ του Λεωνίδα Μαγιάννη απέτυχαν δύο φορές να σκοράρουν και ο Πανσερραϊκός πανηγύρισε το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από SerresBasket: Έτσι όπως κύλησε το ματς ο Πανσερραϊκός πρέπει να αισθάνεται και τυχερός που κέρδισε στο τέλος.

Άλλη κοψιά ομάδα ο Αστέρας σε σύγκριση με τα «λιοντάρια». Οι Καβαλιώτες τρέχουν επί 40 λεπτά,  πρεσάρουν ασφυκτικά, δεν τα παρατάνε, έχοντας στο ρόστερ τους έναν εξαιρετικό οργανωτή-εκτελεστή (Σχοινάκης) κι έναν ψηλό (Τσάμης Π.), ο οποίος αν δουλέψει ακόμη περισσότερο έχει λαμπρό μέλλον.