Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2018

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκη υπό απαράδεκτες συνθήκες

Πανσερραϊκός - Ασπίς 2001 Ξάνθης: 54-41

Δίχως να φορτσάρει ο Πανσερραϊκός κέρδισε εύκολα την «ουραγό» Ασπίδα Ξάνθης. Δυστυχώς για ακόμη μία φορά οι υπεύθυνοι αυτού του τόπου φαίνεται ότι δεν ενδιαφέρονται για το καλό του Σερραϊκού Μπάσκετ, αφού ο σημερινός αγώνας της Α2 Εθνικής Κατηγορίας διεξήχθη στο παγωμένο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων, με τις παίκτριες, τους προπονητές, τους διαιτητές, τους κριτές, τον γιατρό και τους δημοσιογράφους να τουρτουρίζουν από το κρύο!

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στη πρώτη περίοδο οι «λιονταρίνες» απέκτησαν γρήγορα πλεονέκτημα 10 πόντων (12-2, 5:55). Οι Θρακιώτισσες αντέδρασαν και μείωσαν σε 12-8 (2:20). Ο Κώστας Δώδος κάλεσε τάιμ-άουτ και οι «κόκκινες» συνήλθαν σημειώνοντας 6-0 σερί. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-8.

Στη δεύτερη περίοδο ο Πανσερραϊκός κρατούσε απόσταση ασφαλείας από τις φιλοξενούμενες (27-14 στο 15'). Το δεκάλεπτο έληξε 29-21.
Στη τρίτη περίοδο αμφότερες οι ομάδες επιδόθηκαν σε διαγωνισμό λαθών. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τις γηπεδούχες στο +14 (39-25).
Στη τέταρτη περίοδο οι «λιονταρίνες» έπαιξαν καλύτερο μπάσκετ (52-34, 4:30) και επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά την ήττα από τον Ηρακλή.

Σχόλιο από SerresBasket: Εν έτει 2018 να μην υπάρχει θέρμανση στη σάλα του ΔΑΚ Σερρών μέσα στο καταχείμωνο. Όλα καλά καμωμένα έτσι; Ντροπή σας!

Διαιτητές: Λάλλα - Παναγιωτίδης

Δεκάλεπτα: 18-8, 29-21 (ημ.), 39-25, 54-41

Πανσερραϊκός (Δώδος): Νασιάκου, Σιδερίδου, Χύσα 4, Μίχου 4, Μπακιρτζίδου 8, Σιάκκα, Κίναλη, Πελτέκη 15 (2), Κουτούση 12, Πιτσιάβα 11 (1), Κεφάλα, Βλάχβεη.

Ασπίς 2001 Ξάνθης (Καρά-Αχμέτ): Παυλάκη 14 (2), Ευθυμίου, Μουσένκου 1, Καραλή 4, Σιγιώργη 9, Πετρίδου 2, Καρακώστα 8, Σουλιώτη 3 (1).

ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ 13

* Ο ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (28/1/2018): ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ.