Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2018

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Κέρδισε εύκολα την Ηράκλεια ο Πανσερραϊκός - Επανήλθε στις νίκες ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. - Ήττα «σοκ» για το Ρούπελ

Πανσερραϊκός - Ηράκλεια: 73-54

Χωρίς να είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακός ο Πανσερραϊκός υπερκέρασε εύκολα το εμπόδιο της Ηράκλειας, η οποία τηρουμένων των αναλογιών έκανε φιλότιμη προσπάθεια.

Τα «λιοντάρια» εξασφάλισαν προβάδισμα 17 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (24-7). Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +16 (39-23).

Στη τρίτη περίοδο το σύνολο του Φώτη Κοκολιού ξέφυγε ακόμη περισσότερο στο σκορ (63-37). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Νίκου Μάντζιου μάζεψε κάπως τη διαφορά.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η επανεμφάνιση με τη φανέλα του Πανσερραϊκού του Δημήτρη Χατζηανδρέου, ο οποίος στο ξεκίνημα της σεζόν είχε τραυματισθεί σοβαρά στον ώμο.

Από πλευράς Πανσερραϊκού διακρίθηκαν οι: Καϊμακάμης 15π., Χατζηστεφάνου 10π., Χατζηανδρέου 12π.

Από πλευράς Ηράκλειας ξεχώρισαν οι: Μέσας 13π., Βάκας 13π., Αποστολάκης 7π.

Διαιτητές: Γιαννούλης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 24-7, 39-23 (ημ.), 63-37, 73-54

Zενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. - Μακεδόνες Κρηνίδων: 95-48

Δεν συνάντησε δυσκολίες στην αναμέτρηση με τους Μακεδόνες Κρηνίδων ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν στη θέση του οδηγού από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (21-2, 4:24). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 30-8.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» δεν απειλήθηκε από τους Καβαλιώτες (41-16, 5:28). Η περίοδος έκλεισε με 49-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει επικίνδυνα υπέρ των γηπεδούχων (60-27, 4:27). Η περίοδος τελείωσε με 71-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο λίγο έλειψε η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου να ξεπεράσει τους 100 πόντους κατακτώντας τελικά τη νίκη με +47.

Διαιτητές: Τσακιρίδης - Κούμλιαλης

Δεκάλεπτα: 30-8, 49-23 (ημ.), 71-34, 95-48

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Σταμπουλής 14 (1), Λαδιάς, Παπαδόπουλος 15, Μητρούδης 2, Τερζής 5 (1), Δεληγιάννης 18 (2), Καρακώστας 9 (1), Γιαβρόπουλος, Χορτομάρης 2, Κυριακόπουλος 6, Μποζουτσίδης 19 (3), Στόικος 5 (1).

Μακεδόνες Κρηνίδων: Σερεμέτης 2, Κρεμύδας 8, Κωνσταντινίδης 6, Ευρώπας 2, Μερκουρόπουλος 22, Γεωργαράκης 6 (1), Περιβολάρης 2.

Δοξάτο - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 69-64

Ηχηρό χαστούκι δέχθηκε από το Δοξάτο το Ρούπελ Σιδηροκάστρου. Οι «γάλαζιοι» υποτίμησαν τους αντιπάλους τους, οι οποίοι ήταν αρκετά εύστοχοι και το «οχυρό» γεύτηκε το πικρό ποτήρι της ήττας.

Δεκάλεπτα: 18-8, 26-17 (ημ.), 44-41, 69-64

Δοξάτο(Αραβίδης): Ναλμπάντης 7(2), Ρήγας 15(1),Μαζαράκης 15, Αρβανιτίδης, Αραβίδης 11, Διάκου, Κουματσιάρης, Ευθυμιάδης 21(7).

Ρούπελ(Ιωαννίδης): Σεφερίδης 2,Ζωηρός 4, Ιωαννίδης Κ.18(2), Σκαλιστής 15(2), Ιωαννίδης Δ., Νιφορίδης, Πετράς 5, Ντούντος 13(1), Αβραμίδης 3(1), Κατσικάς 4.

Μετά τη λήξη του αγώνα ο Σπύρος Ιωαννίδης μίλησε στο SerresBasket αναφέροντας τα εξής:

«Υποτιμήσαμε το Δοξάτο και το πληρώσαμε. Είχαμε κάποια προβλήματα όλη την εβδομάδα στις προπονήσεις, αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για το αποψινό αποτέλεσμα. Ήμασταν κακοί στην άμυνα. Σε τέτοιους αγώνες εάν δεν ξεφύγεις από την αρχή στο σκορ τα πράγματα γίνονται δύσκολα στη συνέχεια.

Αναλαμβάνω την ευθύνη για τη σημερινή ήττα».

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 14*

* ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ, ΔΟΞΑΤΟ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (24/2/2018): ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ - ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ., ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ, ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ, ΚΑΟΔ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ.