ΠΑΙΔΕΣ (ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Προβάδισμα πρόκρισης για την Α.Ε.Σ. - Κέρδισε εμπειρίες ο Ορφέας

Α.Ε.Σ. - Α.Ο. Καβάλας: 44-33

Τη πρώτη από τις δύο νίκες που απαιτούνται για τη πρόκριση στην επόμενη φάση εξασφάλισε απόψε η Α.Ε.Σ. Η ομάδα του Βασίλη Χρυσανθίδη επιβλήθηκε του Α.Ο. Καβάλας στο ΔΑΚ Σερρών.

Οι γηπεδούχοι έκαναν καλό ξεκίνημα στον αγώνα και μπήκαν στη θέση του οδηγού (14-7 σκορ εναρκτήριας περιόδου). Το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με 22-16.

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 26-26. Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο οι Σερραίοι πείσμωσαν και έριξαν στο καναβάτσο τους Καβαλιώτες.

Από την Α.Ε.Σ. ξεχώρισαν οι: Ζαρίμπας 12π., Δημάδης 6π. (τραυματίσθηκε) και Σαμαράς 5π. Από τον Α.Ο.Καβάλας διακρίθηκαν οι: Κουτίδης 10π., Παπουτσής 7π. και Μάρκου 7π.

Δεκάλεπτα: 14-7, 22-16 (ημ.), 26-26, 44-33

Ένωση Καβάλας - Ορφέας Ν. Σκοπού: 68-52

Αξιοπρεπέστατη εμφάνιση έκανε στη Καβάλα ο Ορφέας κόντρα στην Ένωση. Οι παίκτες του Κώστα Πεχλιβάνη απέσπασαν το χειροκρότημα των φιλάθλων που βρέθηκαν στο γήπεδο και παρά την ήττα έδειξαν ότι το μέλλον τους ανήκει.

Δεκάλεπτα: 22-12, 43-30 (ημ.), 59-39, 68-52

Α.Ε.Σ. - Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑΣ: 44-33 (1-0)

ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 68-52 (1-0)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΑΙΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: (25/2/2018)

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ: 39-75 (0-1)

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (3-4/3/2018): Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑΣ - Α.Ε.Σ., ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ.