Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μπλάκ-άουτ και ήττα

Πανσερραϊκός - Τιτάνες Δράμας: 50-56

Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι ο Πανσερραϊκός δεν κατάφερε να αποσπάσει το πολύτιμο ροζ φύλλο χάνοντας σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων από τους Τιτάνες Δράμας.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο τόσο οι «κόκκινες», όσο και οι «πορτοκαλί» προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παρκέ (7-7, 3:50). Οι φιλοξενούμενες έκαναν δυνατό φίνις στην εναρκτήρια περίοδο έχοντας ευστοχία από τη περιφέρεια και ξέφυγαν στο σκορ με 9-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι «λιονταρίνες» ανασυντάχθηκαν. Η ομάδα του Κώστα Δώδου ανέβασε την απόδοσή της, κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα στην επίθεση, βελτίωσε σημαντικά την αμυντική της λειτουργία και πραγματοποίησε την ολική επαναφορά (20-18, 5:31). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 27-26.

Στη τρίτη περίοδο ο Πανσερραϊκός ήταν το αφεντικό στο γήπεδο και προηγήθηκε με 37-31 (2:24). Το δεκάλεπτο έληξε 37-33.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κόκκινες» έπαθαν μπλακ-άουτ. Οι Τιτάνες άδραξαν την ευκαιρία που τους παρουσιάσθηκε και αντεπιτέθηκαν. Οι Δραμινές ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση (39-48, 3:05), με τις «λιονταρίνες» να πιέζουν στο τέλος (50-54, 17''), αλλά οι φιλοξενούμενες ήταν αυτές που πανηγύρισαν το σπουδαίο διπλό.

Σχόλιο από SerresBasket: Κακή ήττα η σημερινή για τις «λιονταρίνες», ειδικά όταν πρόκειται για γειτονικό ντέρμπι.

Μοναδική διακριθείσα από τον Πανσερραϊκό η Μαρίνα Μπακιρτζίδου, η οποία έδωσε μάχες μέσα στη ρακέτα και έφαγε αρκετό «ξύλο».

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο διαιτητής Κολοκυθάς έκλεισε τα μάτια του σε καταφανέστατα φάουλ πάνω στη Κουτούση και τη Μπακιρτζίδου.

Κορυφαία παίκτρια της αναμέτρησης ήταν η Θάλεια Μαραγκού. Η έμπειρη γκαρντ, σκόραρε, πάσαρε, και μάζεψε πολλά αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ.

«Πλήγωσε» τον Πανσερραϊκό έξω από τη γραμμή των 6.75 η Τζιαμπάζη.

Καθοριστικά καλάθια σήμείωσε η Γιαντσιώρη, ορισμένα εκ των οποίων στο τέλος του χρόνου της επίθεσης των Τιτάνων.

Στο ΔΑΚ Σερρών βρέθηκαν και Δραμινοί φίλαθλοι.

Δυστυχώς το γήπεδο δεν γέμισε.

Πάνω από 10 φορές διεκόπη το παιχνίδι εξαιτίας προβλήματος σε ένα από τα καλώδια που συνδέουν τη κονσόλα της γραμματείας με τον ηλεκτρονικό πίνακα.

Κι όμως ο Πανσερραϊκός μπορούσε στο φινάλε να μπει ξανά στο κόλπο της νίκης, αλλά η Χύσα αστόχησε στο καθοριστικό τρίποντο.

Διαιτητές: Κολοκυθάς - Γιαννουλής

Δεκάλεπτα: 9-18, 27-26 (ημ.), 37-33, 50-56

Πανσερραϊκός (Δώδος): Μπακιρτζίδου 18, Χύσα, Βλάχβεη, Κίναλη, Πελτέκη 4 (1), Κουτούση 13, Πιτσιάβα 15 (2).

Τιτάνες Δράμας (Μάρκου): Μαραγκού 14 (1), Τόγα 5, Σαμουλαδά 12 (2), Τζιαμπάζη 12 (4), Γιαντσιώρη 13, Βαρσάμη, Καρυώτη.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 50-56

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ - ΠΥΛΑΙΑ: 54-77

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΑΡΗΣ: 25-66

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 54-41

ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ -ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: 59-61 (παρ.), 49-49 (κ.α.)

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 55-59

* Ο ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΘ.