Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2018

ΕΦΗΒΟΙ (ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Λιοντάρια» ολοταχώς για τίτλο

Πανσερραϊκός - Αστέρας Καβάλας: 90-82

«Έσπασαν» καρδιές απόψε στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας στην αναμέτρηση του Πανσερραϊκού με τον Αστέρα Καβάλας. Οι πολυάριθμοι φίλαθλοι (Σερραίοι και Καβαλιώτες) απόλαυσαν μπάσκετ υψηλού επιπέδου, με τα «λιοντάρια» να λυγίζουν τη σθεναρή αντίσταση των φιλοξενούμενων και να παίρνουν πανάξια τη πρόκριση στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αστέρας αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και προηγήθηκε πολύ γρήγορα με 0-6. Οι «κόκκινοι» «αφυπνίσθηκαν» και πέρασαν μπροστά με 9-8 (5:12). Στα τελευταία λεπτά της περιόδου ο Πανσερραϊκός «πάτησε» γκάζι διευρύνοντας το προβάδισμά του (24-16).

Έχοντας το μομέντουμ τα «λιοντάρια» αύξησαν την υπέρ τους διαφορά στο +14 (32-18, 7:53). Οι Καβαλιώτες όμως ήταν πολύ σκληροί για να «πεθάνουν» τόσο νωρίς και επιστράτευσαν όλα τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα που διέθεταν κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή (42-44, 35''). Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 46-46.

Στη τρίτη περίοδο το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού επιχείρησε εκ νέου να πάρει στα χέρια του τα ηνία του παιχνιδιού (54-48, 56-52). Ο Αστέρας δεν πτοήθηκε και το δεκάλεπτο έκλεισε με 63-62.

Στη τέταρτη περίοδο Πανσερραϊκός και Αστέρας πάλεψαν γερά μέχρι τελικής πτώσης (71-66, 73-72, 80-72, 82-79, 86-79). Ένα καθοριστικό εύστοχο τρίποντο κι ένα επίσης σημαντικό γκολ-φάουλ έγειραν οριστικά τη πλάστιγγα υπέρ των «λιονταριών».
Σχόλιο από SerresBasket: Κατάθεση ψυχής έκαναν στο γήπεδο οι αθλητές του Φώτη Κοκολιού και δικαιώθηκαν.

Οι τραυματισμοί του Γρίψιου (βαρύ διάστρεμμα στο δεξί πόδι στο 7') και του Πλατνάρη (ελαφρύ διάστρεμμα στο αριστερό πόδι στο 9') ήταν «χτυπήματα» για τον Πανσερραϊκό, αλλά οι «κόκκινοι» τα έδωσαν όλα και εξασφάλισαν τη νίκη-πρόκριση.

Ματσάρα με υψηλό σκορ και ωραίες φάσεις.

Αποστολίδης - Κοπίλης - Τσιαντής αποτέλεσαν τους τρεις «σωματοφύλακες» του Πανσερραϊκού.

Παρά το διάστρεμμα ο Πλατνάρης ζήτησε από τον Φώτη Κοκολιό να τον χρησιμοποιήσει στο φινάλε και όταν μπήκε ευστόχησε από τη περιφέρεια δίνοντας προβάδισμα 8 πόντων στην ομάδα του.

Πολύ δυνατός αντίπαλος ο Αστέρας Καβάλας.

Διαιτητές: Νέδογλου Α. - Οικονόμου

Δεκάλεπτα: 24-16, 46-46 (ημ.), 63-62, 90-82

Πανσερραϊκός (Κοκολιός): Καϊμακάμης 3, Αποστολίδης 23,  Αναστασιάδης, Τσιαντής 18 (1), Κοπίλης 28 (5), Καμήλαλης 2, Χρυσοστομίδης 5 (1), Πλατνάρης 8 (2), Γρίψιος 3, Μπουναρτζής.

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Σχοινάκης 11 (1), Παράσχου 20 (1), Μπόζης 7 (1), Μανδάλης 7 (1), Κουρατζής, Μακαρατζής 14 (2), Τσάμης Γ. 2, Παπάζογλου, Μίγκος 2, Τσάμης Π. 19.