Σάββατο 3 Μαρτίου 2018

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Επανήλθε στο δρόμο των επιτυχιών ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Συνέτριψε το Ρούπελ ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. - Μάγκικο διπλό για την Ηράκλεια

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Απόλλων Δράμας: 104-62

Επέστρεψαν στις νίκες τα «λιοντάρια» μετά την ήττα από τον ΚΑΟΔ «κατασπαράζοντας» τον Απόλλωνα Δράμας στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Οι «κόκκινοι» κυριάρχησαν στο παρκέ κατακτώντας πολύ εύκολα το ροζ φύλλο αγώνος.

Διαιτητές: Νέδογλου Α. - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 28-13, 56-30 (ημ.), 80-51, 104-62

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Μπουναρτζής 10, Γεωργιανός 2, Αποστολίδης 10, Καρασαββίδης 10, Χρυσοστομίδης 14 (1), Τσανάκας 2, Χατζηστεφάνου 16 (2), Παρχαρίδης 10, Γιοβάνης 9, Γρίψιος 20.

Απόλλων Δράμας (Θεοδωρίδης): Ραγιάς Α. 3 (1), Πορφυριάδης 7, Τικταπανίδης 3 (1), Κολοβής 2, Βασιλείου 2, Μαρκελάκης 8 (1), Καρατσομπάνης 18, Ραγιάς Δ. 14 (2).

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 79-52

Το ντέρμπι ανάμεσα στο «τριφύλλι» και το «οχυρό» έληξε με νικητή τον Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ.

Με αιχμή του δόρατος τον Κατσικά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στη θέση του οδηγού (2-8, 7:17, 6-10, 5:41). Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και πέτυχαν 9 αναπάντητους πόντους (15-10, 3:16). Η ομάδα όμως του Σπύρου Ιωαννίδη αγωνιζόμενη με κοντό σχήμα, ποντάροντας στην άμυνα ζώνης και μαζεύοντας αρκετά «σκουπίδια» πήρε και πάλι τα ηνία του παιχνιδιού στα χέρια της (17-20).

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν 21-25 (7:50). Οι γηπεδούχοι αντιλήφθηκαν τον κίνδυνο που διέτρεχαν, έφεραν το ματς στα ίσια (27-27, 5:05) και στο τέλος του δεκαλέπτου ο ηλεκτρονικός πίνακας του κλειστού γυμναστηρίου της Ομόνοιας έδειχνε 36-31.

Στη τρίτη περίοδο οι «πράσινοι» με μπροστάρη τον Ασημάκη αύξησαν το προβάδισμά τους στο +15 (46-31, 6:53, 53-38, 3:36). Το Ρούπελ όμως δεν τα παράτησε και έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (56-48).

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. ήταν φανταστικός σε άμυνα κι επίθεση. Το «τριφύλλι» σημείωσε 15-1 σερί (71-49, 4:35) και το «οχυρό» παραδόθηκε.

Διαιτητές: Δημάδης - Γιαννούλης

Δεκάλεπτα: 17-20, 36-31 (ημ.), 56-48, 79-52

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Σταμπουλής 3, Λαδιάς 6, Μποζουτσίδης 13 (3), Κυριακόπουλος, Τερζής 7 (1), Δεληγιάννης 4 (1), Παπαδόπουλος 3, Μητρούδης, Ασημάκης 30 (5), Καρακώστας 11 (1), Γιαβρόπουλος 2, Χορτομάρης.

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Σεφερίδης 8, Ζωηρός 3, Χαραλαμπίδης, Σκαλιστής 16, Γρεασίδης 3 (1), Ντούντος 3 (1), Ντινούδης 8, Κεσέογλου 1, Κατσικάς 10.

Σχόλιο από SerresBasket: Το Ρούπελ παρά τις σοβαρές ελλείψεις παικτών έκανε αξιόλογη προσπάθεια, αλλά ο Ασημάκης ήταν «καυτός» και ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. πήρε το ντέρμπι.

Δοξάτο - Ηράκλεια: 39-48

Άμυνα για σεμινάριο έπαιξε η Ηράκλεια κόντρα στο Δοξάτο και δικαιώθηκε. Οι «κόκκινοι» με πρωτεργάτες τους Αποστολάκη και Μπαμπαχμίδη πέρασαν νικηφόρα από τη Δράμα προσθέτοντας στη συγκομίδη τους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-19 (10-7 το σκορ της εναρκτήριας περιόδου).

Στο δεύτερο μέρος το συγκρότημα του Νίκου Μάντζιου ανέβασε την απόδοσή του (31-33 έληξε το τρίτο δεκάλεπτο) κάνοντας δυνατό φίνις στη τέταρτη περίοδο της συνάντησης.

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 16*

* ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ, ΔΟΞΑΤΟ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (10-11/3/2018): ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΠΑΓΓΑΙΟ, ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ, ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ, ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ.