Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Κόκκινος Θεός» Πανσερραϊκός

Πανσερραϊκός - Άρης: 58-55

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Πανσερραϊκός υπέταξε τον Άρη στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στη πρώτη περίοδο οι «λιονταρίνες» ήταν εκτός τόπου και χρόνου σημειώνοντας μόλις 2 πόντους μετά από 7 λεπτά (2-8). To δεκάλεπτο έληξε 8-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κόκκινες» αντεπιτέθηκαν μετατρέποντας το 10-16 σε 22-18 (3:39). Η περίοδος έκλεισε με 26-23.
Στη τρίτη περίοδο η Πιτσιάβα απειλούσε το καλάθι των φιλοξενούμενων από τη περιφέρεια και ο Πανσερραϊκός εξασφάλισε προβάδισμα 9 πόντων (34-25, 6:30). Οι γηπεδούχες έχοντας το μομέντουμ και με τη Κουτούση κεφάτη αύξησαν την υπέρ τους διαφορά στο +13 (42-29, 3:40). Αδικαιολόγητα όμως οι «λιονταρίνες» έχασαν τη συγκέντρωσή τους στο παρκέ δίνοντας έτσι την ευκαιρία στις Θεσσαλονικιές να μειώσουν σε 44-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η αναμέτρηση έγινε «θρίλερ». Ο Άρης προσπέρασε στο σκορ με 48-50 (5:43). Ο Πανσερραϊκός δεν πτοήθηκε και προηγήθηκε εκ νέου 55-51 (2:30) με εύστοχο τρίποντο της Πελτέκη.

Οι «κίτρινες» όμως δεν είχαν πει τη τελευταία τους λέξη ισοφαρίζοντας σε 55-55 (1:35), ενώ λίγο αργότερα ο Άρης έχασε σίγουρο καλάθι στον αιφνιδιασμό (αστόχησε η Γράψα).

Οι φίλαθλοι παρακολουθούσαν την αναμέτρηση με κομμένη την ανάσα. Η Πελτέκη με μία βολή διαμόρφωσε το 56-55 (στο 39'), ενώ η έμπειρη γκαρντ αν ήταν πιο ψύχραιμη από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» θα μπορούσε να είχε απλοποιήσει τα πράγματα για την ομάδα της.

18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της συνάντησης ο Άρης είχε τη κατοχή της μπάλας, αλλά όλως παραδόξως οι φιλοξενούμενες δεν εξάντλησαν τον χρόνο της επίθεσης επιχειρώντας βιαστικό τρίποντο.

Εν συνεχεία η Πελτέκη μετά από κερδισμένο φάουλ είχε 0/2 βολές. Ο Πανσερραϊκός μάζεψε το καθοριστικό ριμπάουντ και η μπάλα μετά από περιπέτεια κατέληξε στη Κουτούση, η οποία σε νεκρό χρόνο σημείωσε το 58-55 (σκόραρε 2 βολές).

Σχόλιο από SerresBasket: Συναρπαστικός αγώνας. Η μπίλια έκατσε στο κόκκινο.

Δεν απέφυγαν τα λάθη (εις βάρος και των δύο ομάδων) οι διαιτητές: Λάλλα - Γιαννουλής.

Οι άνθρωποι του Άρη είχαν τεράστια παράπονα από τους ρέφερι.

Οι «θερμόαιμοι» της κερκίδας πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί. Ευτυχώς η παρέμβαση του παράγοντα του Πανσερραϊκού, Δημήτρη Γιαννάκη μετά τη λήξη του αγώνα συνέβαλλε έτσι ώστε να μη ξεφύγουν τα πράγματα.

Η προπονήτρια του Άρη, κ. Βαχαροπούλου δεν έδωσε το «παρών» στο παιχνίδι λόγω ξαφνικού σοβαρού προσωπικού ζητήματος και τις «κίτρινες» κοουτσάρισε η κ. Βεντούρα.

Διαιτητές: Λάλλα - Γιαννουλής

Δεκάλεπτα: 8-12, 26-23 (ημ.), 44-39, 58-55

Πανσερραϊκός: Μίχου 2, Μπακιρτζίδου 2, Πελτέκη 15 (2), Κουτούση 18, Πιτσιάβα 16 (2), Νασιάκου 5 (1), Κίναλη, Σιδερίδου.

Άρης: Βαντσιούρη 5 (1), Καραβέλη 7, Γράψα 14 (2), Κωστανάκη 3 (1), Αντωνιάδου 17, Γκρίτζαλη 7, Γκομπετζισβίλι 2, Πλάτσα, Λαγκαδιώτου.

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ 21

* Ο ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (1/4/2018): ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ.