ΠΑΙΔΕΣ (ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πολύ σκληρός για να πεθάνει

Ορφέας Ν. Σκοπού - Ένωση Καβάλας: 63-52

Κατάθεση ψυχής έκαναν σήμερα στο γήπεδο οι αθλητές του Κώστα Πεχλιβάνη και ο Ορφέας κατόρθωσε να υποτάξει την Ένωση Καβάλας οδηγώντας τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο παρκέ (0-4, 7-11, 10-12). Η περίοδος έκλεισε με 12-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη «2-3» ζορίζοντας αρκετά τους Καβαλιώτες, ενώ στην επίθεση οι γηπεδούχοι απειλούσαν διαρκώς το αντίπαλο καλάθι με σουτ από μέση και μακρινή απόσταση, αλλά και με διεισδύσεις. Στο 15' ο Ορφέας εξασφάλισε προβάδισμα 6 πόντων (22-16) και στο 19'  η διαφορά ανέβηκε στο +10 (30-20). Η περίοδος έληξε 33-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση πλησίασε σε 35-31 (στο 25'), αλλά οι «ασπρόμαυροι» αναδιοργανώθηκαν πετυχαίνοντας 8-0 σερί (43-31, 2:06). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 45-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σύνολο του Στέργιου Τολιάδη πίεσε τον Ορφέα θέλοντας να αντεπιτεθεί. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 52-44 (3:29). Οι «ασπρόμαυροι» όμως έδειξαν ωριμότητα, ανέβασαν εκ νέου την υπέρ τους διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (57-44, 2:16) υποχρεώνοντας τους αντιπάλους τους να υποκλιθούν στην ανωτερότητά τους.
Σχόλιο από SerresBasket: Μεγάλη και δίκαιη νίκη για τον Ορφέα. Ο κόσμος στήριξε τους «ασπρόμαυρους». Εάν οι παίκτες του Κώστα Πεχλιβάνη αγωνισθούν με το ίδιο πάθος μέσα στη Καβάλα, τότε έχουν αρκετές πιθανότητες να κάνουν το διπλό και να πάρουν τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Πρωταθλήματος.

Ορισμένες επιπολαιότητες στο κατέβασμα και τη κυκλοφορία της μπάλας πρέπει να εκλείψουν.

Οι «ασπρόμαυροι» πρέπει να παραμείνουν προσγειωμένοι.

Διαιτητές: Νέδογλου Α. - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 12-14, 33-22, 45-34, 63-52

Ορφέας (Πεχλιβάνης): Δούμας 5, Αχτσής 9 (1), Γεωργόπουλος 9, Καραμπατζάκης 20 (3), Δρουμαλιάς 11 (1), Σουρίδης Κ. 9, Σουρίδης Σ.

Ένωση Καβάλας (Τολιάδης): Ζώτος, Μπανάσας 24 (2), Πολυχρόνης, Τότογλου, Πρασίνης 8 (1), Γουργιώτης, Κουνατίδης, Βουρτζούμης 20 (2), Κουμρόγλου.

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ - Α.Ε.Σ.: 53-56 (0-2)

ΑΙΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 44-59 (0-2)

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ: 63-52 (1-1)

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 80-47 (2-0)