Σάββατο 17 Μαρτίου 2018

ΠΑΙΔΕΣ (ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ)

Πικρή ήττα και αποκλεισμός

Α.Ε.Σ. - Αστέρας Καβάλας: 54-68

Τη πρώτη ήττα στη φετινή διοργάνωση της ΕΚΑΣΑΜΑΘ υπέστη σήμερα η Α.Ε.Σ. μετά από 16 συνεχόμενες επιτυχίες, αλλά αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα απεδείχθη καταστροφικό για τους «γαλάζιους», οι οποίοι έχασαν στον ημιτελικό του Πρωταθλήματος από τον Αστέρα Καβάλας στο κλειστό γυμναστήριο της Γεωργιανής και αποκλείσθηκαν από τον Τελικό.

Το πρώτο δεκάλεπτο στοίχισε ακριβά στη σερραϊκή ομάδα. Η Α.Ε.Σ. βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16-30.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Βασίλη Χρυσανθίδη ανέβασε την απόδοσή του και «ροκάνισε» τη διαφορά (31-39).

Στη τρίτη περίοδο οι Καβαλιώτες απέκτησαν εκ νέου απόσταση ασφαλείας από τους Σερραίους (42-55).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Α.Ε.Σ. προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, αλλά οι αντίπαλοί της αντιστάθηκαν σθεναρά και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του Αστέρα.

Δεκάλεπτα: 16-30, 31-39 (ημ.), 42-55, 54-68

Α.Ε.Σ. (Χρυσανθίδης): Σαμαράς 3 (1), Ζαρίμπας 11 (3), Δημάδης 4, Μαντζαρίδης 4, Βαρούτης 2, Μάγειρας 6 (2), Κυρίτσης 4, Ξανθόπουλος 5 (1), Μορφακίδης 15 (4), Δούκας, Γκουτρουμανίδης, Κοβανίδης.

Α.Ε.Σ. - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 54-68

ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ: 51-59