Κυριακή 1 Απριλίου 2018

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Η κακή αρχή το ήμισυ του παντός

Ναύαρχος Βότσης - Πανσερραϊκός: 70-57

Με το σκορ 19-0 (!) στο 5' του αγώνα είναι πολύ δύσκολο για οποιαδήποτε ομάδα να κάνει την ανατροπή και να κερδίσει. Ο Πανσερραϊκός στο σημερινό εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ναύαρχο Βότση ήταν κακός στο πρώτο δεκάλεπτο και οι Θεσσαλονικιές δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη (30-13 τελείωσε η εναρκτήρια περίοδος).

Από το επόμενο δεκάλεπτο και μετά οι «λιονταρίνες» άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους, γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη θέλοντας να πραγματοποιήσουν την ολική επαναφορά. Η δεύτερη περίοδος έληξε 44-32.

Οι «κόκκινες» πίεσαν αρκετά τις γηπεδούχες μείωσαν στους 7 πόντους, αλλά ο Ναύαρχος Βότσης εύκολα-δύσκολα διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα και πήρε τη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τη φανέλα του Πανσερραϊκού ξαναφόρεσε η Αφροδίτη Τσάντα, η οποία επέστρεψε προχτές στην Ελλάδα από τη Γαλλία όπου βρίσκονταν το τελευταίο τρίμηνο (πρόγραμμα Erasmus).

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης - Χατζηκώστας

Δεκάλεπτα: 30-13, 44-32 (ημ.), 57-42, 70-57

Πανσερραϊκός: Τσάντα 3 (1), Πελτέκη 23 (1), Μπακιρτζίδου 15, Χύσα 2, Σιδερίδου 4, Πιτσιάβα 10 (2), Σιάκκα, Μίχου, Κεφαλά.

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ 23

* Ο ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (22/4/2018): ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ.