Σάββατο 21 Απριλίου 2018

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Όμορφο απόγευμα για Πανσερραϊκό, Α.Ο.Σ. και Ρούπελ - Βαριά ήττα για Ηράκλεια

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Τιτάνες Δράμας: 89-61

Έκανε το καθήκον του ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ στον εντός έδρας αγώνα με τους Τιτάνες Δράμας.

Τα «λιοντάρια» απέκτησαν απόσταση ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους από την εναρκτήρια περίοδο του παιχνιδιού (28-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στο +21 (51-30).
Στη τρίτη περίοδο το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στη συνάντηση. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 71-47.

Στη τέταρτη περίοδο οι «κόκκινοι» αύξησαν ακόμη λίγο τη τελική διαφορά.

Διαιτητές: Γιαννούλης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 28-15, 51-30 (ημ.), 71-47, 89-61

Από τον Πανσερραϊκό ΚΡΙ ΚΡΙ διακρίθηκαν οι: Φραγκούλης (20π.), Γεωργιανός (13π.) και Καρασαββίδης (14π.). Από τους Τιτάνες ξεχώρισαν οι: Κουτσίδης (23π.) και Ταχυρίδης (8π.).

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. - Δοξάτο: 74-36

Μπορεί να μην εντυπωσίασαν και για τα 40 λεπτά με την εμφάνισή τους στο γήπεδο, αλλά παρόλα αυτά οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν του Δοξάτου με 74-36.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν παραγωγικό και για του λόγου του αληθές η περίοδος τελείωσε με 12-5.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» βελτίωσε την εικόνα του στο παρκέ και ξέφυγε στο σκορ με 25-8 (6:18). Οι φιλοξενούμενοι όμως αντεπιτέθηκαν και έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (27-18).

Στο κλείσιμο της περιόδου ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. σοβαρεύθηκε και το δεκάλεπτο έληξε 34-20.

Στη τρίτη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της. Οι «πράσινοι» κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα στην επίθεση, ενώ στην άμυνα οι Σερραίοι έβαλαν χειροπέδες στους Δραμινούς. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 55-24.

Στη τέταρτη περίοδο το παιχνίδι έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. να κατακτά τη νίκη.

Σχόλιο από SerresBasket: 1:19 πριν την εκπνοή της συνάντησης επικράτησε ένταση στο γήπεδο ανάμεσα στους καλαθοσφαιριστές των δύο ομάδων. Ευτυχώς μετά από 5 λεπτά τα πράγματα ηρέμησαν και ο αγώνας συνεχίσθηκε κανονικά.

Δεκάλεπτα: 12-5, 34-20 (ημ.), 55-24, 74-36

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Λαδιάς 3 (1), Μπουζουτσίδης 7 (1), Κυριακόπουλος 2, Τερζής 10, Δεληγιάννης 6 (1), Τζουμαϊλής 5 (1), Ασημάκης 19 (1), Καρακώστας 12 (1), Γιαβρόπουλος 10 (1), Χορτομάρης, Μητρούδης, Παπαδόπουλος.

Δοξάτο (Αραβίδης): Ναλμπάντης 2, Σολάκης 2, Μαζαράκης 10, Αραβίδης 6 (1), Αρβανιτίδης, Κοπαράνης 4, Κουπατσιάρης, Διάκου 4, Ευθυμιάδης 8 (2).

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 20

* ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ, ΔΟΞΑΤΟ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (28/4/2018): ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ, ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ, ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ.