Κυριακή 13 Μαΐου 2018

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, ΠΛΕΪ-ΟΦ, 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκη με ανατροπή για τον Α.Ο.Σ. - Κατώτερος των περιστάσεων ο Πανσερραϊκός

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. - Αστέρας Καβάλας: 56-48

Σε ένα γήπεδο που «κόχλαζε» ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. επιβλήθηκε του Αστέρα Καβάλας με 56-48 και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στην ημιτελική φάση του Πρωταθλήματος.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στη πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι έπαιζαν σαν υπνωτισμένοι και οι Καβαλιώτες μπήκαν στη θέση του οδηγού πολύ γρήγορα (0-9, 6:56).

Ο Γιάννης Μπουτάκογλου δεν πίστευε στα μάτια του με τα παιδαριώδη λάθη των παικτών του στο παρκέ, αλλά ευτυχώς οι «πράσινοι» συνήλθαν κάπως, μείωσαν σε 6-9, ενώ το δεκάλεπτο τελείωσε 9-14.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Αστέρας διατηρούσε πλεονέκτημα 6 πόντων (11-17). Το «τριφύλλι» δυνάμωσε την άμυνά του, απειλούσε περισσότερο το καλάθι των αντιπάλων του (17-19, 4:47), με τους φιλοξενούμενους όμως να κρατάνε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 20-24.

Στη τρίτη περίοδο ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. έφερε τα πάνω κάτω μετατρέποντας το 23-29 (7:41) σε 33-31 (2:57). Το δεκάλεπτο έληξε 39-38.

Στη τέταρτη περίοδο οι «πράσινοι» έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν στο γήπεδο για να πάρουν τη πολύτιμη νίκη. Οι Σερραίοι βρέθηκαν στο +7 (45-38, 7:31), αλλά ο Αστέρας αντεπιτέθηκε ισοφαρίζοντας σε 45-45 (4:55).

Τελικά σε αυτή τη γερή μονομαχία ζωντανός και όρθιος κατάφερε να μείνει ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ, ο οποίος έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο, έκλεισε τους διαδρόμους στον Αστέρα, μάζεψε τα ριμπάουντ, κέρδισε τα φάουλ, ευστόχησε σε καθοριστικές βολές και η αγωνία έδωσε τη θέση της στην ανακούφιση για το «τριφύλλι».

Σχόλιο από SerresBasket: Μόνο τα ΜΑΤ και τα ΕΚΑΜ έλειπαν από το κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Τι φοβήθηκαν οι άνθρωποι του Αστέρα και ζήτησαν τόσο ισχυρή προστασία από την Αστυνομία;

M.V.P.: Καρακώστας

Το άγχος σκοτώνει παλικάρια του Α.Ο.Σ.

Πανζουρλισμός στο γήπεδο. Εκπληκτική ατμόσφαιρα.

Δίκαιοι νικητές οι «πράσινοι».

Τρομερή αστοχία από τη περιφέρεια για τους γηπεδούχους.

Πάντοτε σκληροτράχηλος αντίπαλος ο Αστέρας Καβάλας.

Μεγαλύτερη σοβαρότητα απαιτείται στη κυκλοφορία της μπάλας. Τα επιπόλαια λάθη στοιχίζουν ακριβά στα πλέι-οφ.

Παπαζώτος διαχρονική αξία για τον Αστέρα.

Κάποιες ενοχλήσεις ένιωσε στη προθέρμανση ο Ασημάκης, αλλά ο «Ασήμ» δεν χαμπαριάζει από αυτά. Τριπλό μαρκάρισμα αντιμετώπισε στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ο έμπειρος φόργουορντ του «τριφυλλιού».

Στο 26' αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Γιαβρόπουλος (το 4ο φάουλ ήταν πολύ τραβηγμένο).

Διαιτητές: Γιαννούλης – Νέδογλου Α.

Δεκάλεπτα: 9-14, 20-24 (ημ.), 39-38, 56-48

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Λαδιάς 3 (1), Μποζουτσίδης 2, Σταμπουλής, Δεληγιάννης 10, Παπαδόπουλος 2, Ασημάκης 17 (1), Καρακώστας 11 (1), Γιαβρόπουλος 4, Χορτομάρης 7 (2).

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 17 (2), Μπόζης 11, Μανδάλης, Τσάμης 2, Σουλίδης 3 (1), Ιωαννίδης 7, Χαριζάνης 3, Μύζιου 3 (1), Γεωργιάδης, Παπαδόπουλος.

Δημοκρίτειο Κομοτηνής - Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ: 63-49

Άπραγος έφυγε από τη Κομοτηνή ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ, ο οποίος απέτυχε να κάνει το διπλό που θα του έδινε τη πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης.

Τα «λιοντάρια» πραγματοποίησαν κάκιστο ξεκίνημα στον αγώνα σημειώνοντας μόλις 4 πόντους σε 10 λεπτά. Η πρώτη περίοδος έληξε 16-4, ενώ στην επόμενη περίοδο η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες αυξήθηκε κι άλλο φτάνοντας στο +15 για το Δημοκρίτειο (35-20).

Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού προσπάθησε να κάνει κάτι καλύτερο στο παρκέ, αλλά οι Θρακιώτες ήταν σοβαροί και κατέκτησαν με την αξία τους το ροζ φύλλο.

Δεκάλεπτα: 16-4, 35-20 (ημ.), 44-29, 63-49

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Σταματόπουλος 2, Ιακωβίδης 10 (2), Γεωργιανός 6, Αποστολίδης, Καρασαββίδης 5, Τσανάκας 4, Χατζηστεφάνου 6 (2), Χατζηανδρέου 4, Παρχαρίδης 11 (2), Φραγκούλης 1.

* ΦΩΤΟ-ΠΗΓΗ: Christos Antoniou

ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ. - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 56-48 (1-1)

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ: 63-49 (1-1)

ΠΑΓΓΑΙΟ - ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: 43-85 (0-2)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΚΑΟΔ: 70-67 (1-1)

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (16/5/2018): ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ - ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ, ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ.