Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου 2018

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ «ΤΑΣΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ» - B' ΦΑΣΗ/Α' ΟΜΙΛΟΣ)

Δαλαγκόζης ο «Εξολοθρευτής» - «Φόρτσαρε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ

Μετά το Ρούπελ Σιδηροκάστρου τη περασμένη Τετάρτη σήμερα ήταν η σειρά του ΚΑΟΔ να υποκύψει στους Ικάρους U20. Οι «κυανοκίτρινοι» ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη μέρα τον Δαλαγκόζη, ο οποίος «εξολόθρευσε» τους Δραμινούς πετυχαίνοντας 34 πόντους, ευστοχώντας 7 φορές έξω από τη γραμμή των 6.75.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα στο παρκέ για πάρουν τη νίκη-πρόκριση.
Ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε στο σκορ για μία και μοναδική φορά στο 37' (65-66), με τον Μανιώτη να «βομβαρδίζει» το καλάθι των γηπεδούχων.
Οι Ίκαροι όμως διατήρησαν τη ψυχραιμία τους στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης και κατέκτησαν πανάξια το ροζ φύλλο με 74-70.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «κυανοκίτρινοι» βάσει της κλήρωσης περνάνε κατευθείαν στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου.
Σχόλιο από SerresBasket: Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι σημειώσανε 21 πόντους, εκ των οποίων τους 15 με τρίποντα. «Καυτά πιστόλια»...

1:43 πριν τον φινάλε της συνάντησης ο πρώτος διαιτητής, κ. Νέδογλου απέβαλε με 2 τεχνικές ποινές τον Τοσουνίδη για έντονες διαμαρτυρίες.

Διαιτητές: Νέδογλου Α. - Οικονόμου

Δεκάλεπτα: 21-14, 36-32 (ημ.), 54-48, 74-70

Ίκαροι U20 (Σίσκος): Κάτος 11 (2), Δούκας 11 (2), Δημάδης 4 (1), Ζαρίμπας 2, Δαλαγκόζης 34 (7), Πιπιλιός 6 (1), Καρούσης 6, Κοβανίδης, Τοπάλης, Ξανθόπουλος, Καμήλαλης.

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Μανιώτης 29 (6), Ταχυρίδης 17 (1), Γρηγοριάδης 2, Μελιάδης 3, Καλογιαντσίδης 8, Τοσουνίδης 11, Σαββόγλου.

Τιτάνες Δράμας - Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ: 46-74

Ανεβάζοντας την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα τα «λιοντάρια» κέρδισαν εύκολα τους Τιτάνες Δράμας και εξασφάλισαν τη πρόκριση.

Ο Φώτης Κοκολιός προφύλαξε τον Τράκα, ο οποίος τις τελευταίες ημέρες αισθάνεται κάποιες ενοχλήσεις.

Δεκάλεπτα: 12-15, 30-38 (ημ.), 37-61, 46-74

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 13 (3), Φραγκούλης 6, Γεωργιανός 8, Αποστολίδης 4, Ιωσηφίδης 2, Καρασσαβίδης 8, Χατζηστεφάνου 2, Σταματόπουλος 8, Παρχαρίδης 4, Πεχλιβάνος 8, Συμεωνίδης 11, Τσανάκας.