Σάββατο 27 Οκτωβρίου 2018

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Αδίκησε τον εαυτό του

Πανσερραϊκός - Πυλαία: 64-90

Με το αριστερό ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Α2 ο Πανσερραϊκός. Οι «κόκκινες» έχασαν με μεγάλη διαφορά σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Σερρών από τη Πυλαία, η οποία δίχως να είναι η υπερομάδα εξασφάλισε δίκαια το πολύτιμο ροζ φύλλο εκμεταλλευόμενη τις αδυναμίες των γηπεδούχων.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο Πανσερραϊκός και Πυλαία συμβάδιζαν στο σκορ (11-10, 4:50). Η περίοδος έκλεισε με 16-17.
Στο επόμενο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» βγήκαν αδικαιολόγητα εκτός ρυθμού παιχνιδιού, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να προηγηθούν 20-27 (στο 12') και 23-30 (στο 14').

Ευτυχώς οι Σερραίες «αφυπνίσθηκαν» ισοφαρίζοντας σε 30-30 (3:29), ενώ στο 19' οι «κόκκινες» ανέτρεψαν ολοκληρωτικά την εις βάρος τους κατάσταση (34-33). Τελικά η περίοδος έληξε 36-38.
Μέχρι το 23' ο αγώνας ήταν ντέρμπι (43-43). Από εκείνο όμως το χρονικό σημείο κι έπειτα η Πυλαία «πάτησε» γκάζι (43-53, 4:43), με τον Πανσερραϊκό να μη μπορεί να αντιδράσει στο παρκέ. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 48-64.

Στη τέταρτη περίοδο η διαφορά ανέβηκε στο +20 (50-70, 7:18). Οι «λιονταρίνες» δεν είχαν σφυγμό κι έτσι οι Θεσσαλονικιές έφυγαν νικήτριες από το κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Διαιτητές: Χρυσάφης - Χατζημπαλίδης

Δεκάλεπτα: 16-17, 36-38 (ημ.), 48-64, 64-90

Πανσερραϊκός (Τσάντα): Χωλοπούλου 14, Χύσα 14 (2), Τσάντα 17 (1), Βλάχβεη 2, Θανοπούλου 2, Πελτέκη 3 (1), Πιτσιάβα 6 (2), Γκανάτσιου 2, Μίχου 4, Πλεύρη, Δαμιανάκου, Κεφαλά.

Πυλαία (Λίτσου): Στάμπη 14 (3), Αρσενόγλου 2, Κατσαμούρη 20, Τσαμπούρη 14 (4), Καραμπατζάκη 6, Παπαρδέλα 9, Φλώρου 14, Πλουμπή 2, Τζήμου 2, Κωτούλα 6, Τσιανάκα Α.

Σχόλιο από SerresBasket: Όταν σταμάτησαν να μπαίνουν τα σουτ, τότε ο Πανσερραϊκός κατέρρευσε.

«Ήρεμα» φώναζαν διαρκώς οι άνθρωποι από τον πάγκο των «κόκκινων» στις παίκτριες, αλλά αρκετές επιθέσεις ήταν πρόχειρες και βιαστικές.

Με 90 πόντους παθητικό δεν γίνεται να κερδίσεις.

«Πάρτυ» έκανε η Πυλαία στη ρακέτα των «λιονταρίνων» .  Χωρίς Κουτούση και Μπακιρτζίδου ο Πανσερραϊκός έχει σοβαρό πρόβλημα στη θέση «5».

Λίγοι φίλαθλοι βρέθηκαν σήμερα στις κερκίδες του ΔΑΚ Σερρών. Τα κορίτσια θέλουν στήριξη, αφού σε χαλεπούς καιρούς κρατάνε ψηλά τη σημαία του σερραϊκού γυναικείου μπάσκετ.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΠΥΛΑΙΑ: 64-90

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΑΡΗΣ: 36-80

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: 86-32

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 58-36

ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ/ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: 51-68

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 52-70