Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2018

Β' ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έκαναν καλό «ποδαρικό» στο «σπίτι» τους

Ίκαροι - Μακεδονικός: 81-65

Μετά από μόλις 4 ημέρες, άλλος ένας ιστορικός σύλλογος υπέκυψε στους Ικάρους. Ο Μακεδονικός κόντραρε όσο μπορούσε τους «κυανοκίτρινους», αλλά στο τέλος οι γηπεδούχοι φόρτσαραν κάνοντας καλό «ποδαρικό» στο «σπίτι» τους για τη φετινή σεζόν.

Αρχική Πεντάδα Ικάρων: Γεωργιανός (7), Καραμπέκης (13), Φώτογλου (15), Θολιώτης (14), Κακιούζης (17).

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης αμφότερες οι ομάδες ήταν πολύ άστοχες (4-5, 6:00). Εν συνεχεία οι Ίκαροι  απέκτησαν ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ (11-7), με τον Γιάννη Κακιούζη να «φορτώνει» από νωρίς με πόντους το καλάθι των φιλοξενούμενων.

Από τη στιγμή που ο Μακεδονικός δεν μπορούσε να «χτυπήσει» μέσα στη ρακέτα, αφού ο Κακιούζης ήταν φόβος και τρόμος , αποφάσισε να απειλήσει από τη περιφέρεια και το έκανε με μεγάλη επιτυχία. Οι Θεσσαλονικείς πήραν βραχεία κεφαλή (13-14, 2:33), ενώ το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 20-20 (το σύνολο του Δημήτρη Μύθου σημείωσε 4 τρίποντα).

Χρήζει αναφορά το γεγονός ότι ο Κακιούζης σκόραρε 13 (!) πόντους στην εναρκτήρια περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ίκαροι προσπαθούσαν να βρουν ικανοποιητικό ρυθμό στην επίθεση με τον Κώστα Σίσκο να κάνει αλλαγές στο σχήμα των «κυανοκίτρινων» (Δαλαγκόζης-Καραμπέκης-Φώτογλου-Παπαδόπουλος-Κακιούζης ήταν στη πεντάδα), αλλά οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν προβλήματα (27-29 στο 16').

Οι διορθωτικές κινήσεις συνεχίσθηκαν από τον προπονητή των γηπεδούχων (δόθηκε χρόνος συμμετοχής στον Παυλίδη, μετά επέστρεψε στο παρκέ ο Γεωργιανός, όπως επίσης και ο Θολιώτης, ενώ χρησιμοποιήθηκε και ο Σιδερίδης).

Οι Ίκαροι «έτρεξαν» 7-0 σερί (34-29, 1:32) και η περίοδος έκλεισε με 36-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, βελτιώνοντας την αμυντική τους λειτουργία και αύξησαν τη διαφορά στο +11 (42-31, 7:29, 51-40, 4:47). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 57-50.

5:30 πριν την εκπνοή του παιχνιδιού το σκορ ήταν 63-57. Οκτώ διαδοχικοί πόντοι από πλευράς των «κυανοκίτρινων» (6 σερί ο Θολιώτης και 2 ο Κακιούζης) απλοποίησαν τα πράγματα για το συγκρότημα του Κώστα Σίσκου (71-57, 4:15). Η διαφορά υπέρ των Ικάρων έφτασε και στο +22 (81-59) με όμορφες ενέργειες του Καραμπέκη και στο τέλος οι 300 φίλαθλοι που παρακολούθησαν τη συνάντηση χειροκρότησαν νικητές (Ίκαροι) και ηττημένους (Μακεδονικός).

Η φάση του Αγώνα: Το κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Γιάννη Κακιούζη (7:29 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου).
Διαιτητές: Ντούρας - Ζαχαριάδης

Δεκάλεπτα: 20-20, 36-31, 57-50, 81-65

Ίκαροι (Σίσκος): Σιδερίδης 3 (1), Γεωργιανός 8, Δαλαγκόζης 5 (1), Παπαδόπουλος 4, Καραμπέκης 17 (1), Θολιώτης 12 (2), Φώτογλου 2, Κακιούζης 30, Κάτος, Δούκας, Παυλίδης, Γκούτζιας.

Μακεδονικός (Μύθου): Χαλάτσης 7 (1), Κοντσές 5 (1), Μπαρζού 3, Κουντουράτζογλου 8 (1), Τσινόπουλος 6, Καραθανάσης 6 (1), Ουλουσίδης 10 (1), Καλογεράτος 14 (2), Χαντζίδης 6, Κομματάς, Ιωαννίδης.

ΙΚΑΡΟΙ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 81-65

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΧΑΝΘ: 69-72 (παρ.) 61-61 (κ.α.)

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: 78-77

ΣΤΡΑΤΩΝΙ - ΜΑΧΗΤΕΣ/ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ: 56-63