Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2018

Β' ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μαχητές - Νικητές!

Ίκαροι STIHL - Ελευθερούπολη: 71-68

Η νέα εποχή των Ικάρων έχει ξεκινήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο φετινό Πρωτάθλημα της Β' Εθνικής, με τους «κυανοκίτρινους» να λυγίζουν την αντίσταση της ισχυρής Ελευθερούπολης και να τριπλασιάζουν τις νίκες τους στη διοργάνωση. Η ομάδα του Κώστα Σίσκου βγάζει «υγεία» στον αγωνιστικό χώρο και οι φίλαθλοι έχουν καταλάβει ήδη από νωρίς ότι κάτι καλό γίνεται στους Ικάρους.

Αρχική πεντάδα: Γεωργιανός (7) - Καραμπέκης (13) - Φώτογλου (15) - Θολιώτης (14) - Κακιούζης (17)

Ο αποψινός αγώνας ήταν ένα σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες. Μόλις στο 2' ο Καραμπέκης είχε συμπληρώσει 2 φάουλ. Γεωργιανός και Κακιούζης πρόσφεραν πολύτιμους πόντους στην επίθεση (11-5, 5:17), αλλά τα ομαδικά φάουλ στα μισά της πρώτης περιόδου ήταν 5-1 εις βάρος των γηπεδούχων.
Σταμπουλής και Στυλίδης ήταν το «Α» και το «Ω» για τους φιλοξενούμενους όσο αφορά το σκοράρισμα (11-9), με τον Σιδερίδη όμως από πλευράς Ικάρων να έρχεται από τον πάγκο και να «βομβαρδίζει» το αντίπαλο καλάθι (16-9, 3:48, 21-16 στο 9'). Το δεκάλεπτο έληξε 21-18.
Στην επόμενη περίοδο ο Κώστας Σίσκος εμπιστεύθηκε στη πεντάδα τους: Δαλαγκόζη - Παυλίδη - Φώτογλου - Παπαδόπουλο - Κακιούζη. Στο 13' ο σέντερ των Ικάρων διαμόρφωσε το 31-24, ενώ λίγο αργότερα πίστεψε στον εαυτό του και δικαιώθηκε ο Παπαδόπουλος (35-28, 4:44, 38-31, 1:27). Το δεκάλεπτο τελείωσε με 38-33.
Στη τρίτη περίοδο η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή (48-36 στο 24'). Μέχρι και το 26' οι «κυανοκίτρινοι» διατηρούσαν σημαντικό πλεονέκτημα έναντι της Ελευθερούπολης (54-44), παρά το γεγονός ότι ο Κακιούζης είχε «φορτωθεί» με 4 φάουλ (το ένα τουλάχιστον από τα δύο στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ανύπαρκτο).

Στις δύσκολες στιγμές που πέρναγε ο Γ.Σ.Ε. φώναξε «παρών» ο Χάρης Βοϊβατόπουλος. Ο υψηλόσωμος καλαθοσφαιριστής των φιλοξενούμενων βοήθησε προκειμένου να κλείσει η ψαλίδα της διαφοράς (54-50 στο 30').

Με τρίποντο του Στυλίδη οι Καβαλιώτες έφεραν το ματς στο πόντο (54-53). Οι Ίκαροι όμως δεν αγχώθηκαν σημειώνοντας 4 σερί πόντους (58-53, 7:45).

Η Ελευθερούπολη προσπαθούσε με όλες τις δυνάμεις να παραμείνει ζωντανή και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 62-62 (3:15).

Με χέρι «αλφάδι» από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» ο Φώτογλου επέτρεψε στους Ικάρους να αναπνεύσουν (66-62, 1:48, εν συνεχεία ο φόργουορντ των γηπεδούχων απεβλήθη με 5 φάουλ). Μετά από εξαιρετική συνεργασία Καραμπέκη - Παπαδόπουλου, ο τελευταίος αύξησε το προβάδισμα στο +6 (68-62, στο 39').

Σε εκείνο το χρονικό σημείο της αναμέτρησης το μυαλό των παικτών του Κώστα Σίσκου «θόλωσε» (αχρείαστο αντιαθλητικό φάουλ) και οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 68-66 (21''). Ο Γεωργιανός ήταν ψύχραιμος στις βολές που κέρδισε (70-66, 19'' - στη φάση που προηγήθηκε οι διαιτητές κάλλιστα θα μπορούσαν να είχαν καταλογίσει αντιαθλητικό εις βάρος του Χαρισμίδη πάνω στον αρχηγό των «κυανοκίτρινων»).

Η Ελευθερούπολη απεδείχθη Λερναία Ύδρα και ο Σταμπουλής πέτυχε το 70-68. Ο Κακιούζης με 1 εύστοχη βολή σημείωσε το 71-68 και στο φινάλε οι Καβαλιώτες απέτυχαν να σκοράρουν δύο φορές και οι Ίκαροι πανηγύρισαν το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από SerresBasket: Ουδείς κατάλαβε για ποιο λόγο ο τεχνικός των φιλοξενούμενων άφησε στον πάγκο στη τέταρτη περίοδο τον Βοϊβατόπουλο (είχε συμπληρώσει 4 φάουλ ο σέντερ του Γ.Σ.Ε., αλλά στο τέλος πρέπει να ρισκάρεις κιόλας) και επέμεινε στον Χαρισμίδη που επιθετικά ήταν ακίνδυνος (έχασε αρκετές βολές).