Σάββατο 6 Οκτωβρίου 2018

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ/Α' ΦΑΣΗ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Το «θρίλερ» έγινε «περίπατος» - «Ξόρκισε την κατάρα» ο Ορφέας

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - kafeanodos Γ.Σ.Σερρών 2017: 70-50

Όπως στο Κύπελλο έτσι και στο Πρωτάθλημα η μπίλια κάθισε στο κόκκινο και ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ πανηγύρισε τη νίκη στο τοπικό ντέρμπι με τον kafenaodos Γ.Σ.Σερρών 2017.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο αμφότερες οι ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλλουν τη κυριαρχία τους στο παρκέ (7-7, 5:34). Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 6' με 9-13, αλλά τα «λιοντάρια» ισοφάρισαν σε 15-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι «κόκκινοι» με εύστοχα σουτ από τη περιφέρεια απέκτησαν προβάδισμα έξι πόντων (26-20, 3:54). Οι «ταύροι» όμως είχαν έτοιμη την απάντησή τους και έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία (26-26 στο 19'). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 27-26.

Στη τρίτη περίοδο oι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +8 (37-29 στο 26'), με τον Ασημάκη από πλευράς φιλοξενούμενων να έχει συμπληρώσει 4 φάουλ και να κάθεται στον πάγκο. Παρά όμως την απουσία του χαρισματικού φόργουορντ από τον αγωνιστικό χώρο ο kafeandos Γ.Σ.Σερρών 2017 έδειξε αντανακλαστικά μειώνοντας σε 37-35. Τελικά το δεκάλεπτο έληξε 44-38.

Στη τέταρτη περίοδο οι «πράσινοι» πλησίασαν στον πόντο τον Πανσερραϊκό ΚΡΙ ΚΡΙ (44-43). Το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού «θύμωσε» και με επιμέρους σκορ 17-5 η διαφορά εκτινάχθηκε στο +13 (61-48 στο 38'). Τα «λιοντάρια» έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους επί του συμπολίτη εξασφαλίζοντας δίκαια το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.