Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2018

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ/Α' ΦΑΣΗ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Φυσιολογική νίκη για τον Πανσερραϊκό ΚΡΙ ΚΡΙ - Νέα σπουδαία εκτός έδρας επιτυχία για τον Ορφέα - Αντέδρασε, αλλά έχασε το Ρούπελ
Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Ηράκλεια: 89-38

Με εξαίρεση το πρώτο πεντάλεπτο  (10-5) ο αγώνας ήταν μονόλογος για τα «λιοντάρια». Η εναρκτήρια περίοδος έκλεισε με 27-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν περισσότερο αγγαρεία στο παρκέ (38-13, 3:45), με τον Φώτη Κοκολιό συχνά-πυκνά να φωνάζει στους παίκτες του. Η περίοδος έληξε 44-17.

Στο 26' η διαφορά ξεπέρασε τους 40 πόντους (61-19). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 64-26.

Η τέταρτη περίοδος κύλησε ομαλά και ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ κατέκτησε τη τέταρτη συνεχόμενη νίκη στο Πρωτάθλημα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φίλαθλοι χειροκρότησαν θερμά τις ωραίες ενέργειες των νεαρών και ταλαντούχων καλαθοσφαιριστών της Ηράκλειας.
Δεκάλεπτα: 27-7, 44-17 (ημ.), 64-26, 89-38

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 7 (2), Γεωργιανός 4, Αποστολίδης 5, Τράκας 22 (4), Κοπίλης 4, Συμεωνίδης 6, Χατζηστεφάνου 8 (1), Σταματόπουλος 11, Καρασαββίδης 6, Πεχλιβάνος 12, Κιρκινέζης 4, Τσανάκας.

Ηράκλεια (Μάντζιος): Κουτσάκης 2, Μπαμπαχμίδης Ν. 6, Ράμναλης 6 (2), Μιντσώκης 2, Κουρτίδης 4, Κουντουράς 6, Ατλάσης 6, Μπαμπαχμίδης Φ. 2, Τοπολίγκας 4, Παναγιωτίδης.

Παγγαίο - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 42-36

Για 30 λεπτά το «οχυρό» ήταν πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά. Στη τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης με το Παγγαίο το Ρούπελ αντεπιτέθηκε και μείωσε στους 6 πόντους, αλλά δεν κατόρθωσε να κάνει την ολική ανατροπή γνωρίζοντας την ήττα από τους Καβαλιώτες.

Δεκάλεπτα: 8-6, 22-11 (ημ.), 33-15, 42-36

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κηρύκος): Καμπέρης 2, Χριστοφορίδης 4, Τζουμαϊλής 4, Ψαρράς 11, Νιφορίδης 4 (1), Χαραλαμπίδης 1, Ζωηρός 3, Στάσας 4, Γρεασίδης 3 (1), Τάσχος, Κεσέογλου.

Δοξάτο - Ορφέας Ν. Σκοπού: 66-76

Βγάζοντας τρομερή ενέργεια στο παρκέ ο Ορφέας Νέου Σκοπού κέρδισε στη Δράμα το Δοξάτο. Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν ακόμα και με 15 πόντους και παρά τη πίεση των γηπεδούχων στο τέλος η ομάδα του Χρήστου Γκαβανόζη έφυγε νικήτρια από το γήπεδο.

Δεκάλεπτα: 17-18, 26-37 (ημ.), 41-56, 66-76

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Καραμπατζάκης 2, Γεωργόπουλος 5, Δροσινός 17 (3), Λαγός 17, Αχτσής 2, Θεοδωρόπουλος 6, Γάτος 12, Γιοβάνης 2, Λουλούδης, 13 (1),  Καρακάσης, Χαβαλές, Δούμας.

ΔΟΞΑΤΟ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 66-76

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 89-38

ΠΑΓΓΑΙΟ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 42-36

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 45-92

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΚΑΟΔ: 81-89

ΡΕΠΟ: Γ.Σ.ΣΕΡΡΩΝ 2017, ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ