Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2018

Β' ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Δεν τους πάει ο Νοέμβρης

Μαχητές/Δόξα Πεύκων - Ίκαροι STIHL : 57-54

Ο Νοέμβριος δεν κυλάει καθόλου καλά για τους Ικάρους. Μετά τις ήττες από τη Νίκη Βόλου και το Ανατόλια οι «κυανοκίτρινοι» έχασαν απόψε και στη Θεσσαλονίκη από τους Μαχητές/Δόξα Πεύκων.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, με την ομάδα του Κώστα Σίσκου να αιφνιδιάζει τους γηπεδούχους και εξασφαλίζει προβάδισμα 10 πόντων στη πρώτη περίοδο (9-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μαχητές ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση, με τους Ικάρους να μπλοκάρουν επιθετικά (30-25).

Στη τρίτη περίοδο οι Σερραίοι αντεπιτέθηκαν και προσπέρασαν στο σκορ με 44-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν για να φύγουν νικητές από το γήπεδο (50-48 στο 35'), αλλά τελικά οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που πρόσθεσαν το ροζ φύλλο στη συλλογή τους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Ίκαροι έχουν πολλά παράπονα από τους διαιτητές της αναμέτρησης, Παπαγερίδη - Παπαγεωργίου, οι οποίοι από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα δεν σφύριζαν με τα ίδια κριτήρια, φορτώνοντας με φάουλ τους καλαθοσφαιριστές της σερραϊκής ομάδας και τον Κακιούζη να δέχεται πολύ σκληρά μαρκαρίσματα από τους παίκτες των Μαχητών σε όλη τη διάρκεια της συνάντησης, τα οποία τις περισσότερες φορές έμειναν ατιμώρητα.

Μάλιστα στη τελευταία φάση του παιχνιδιού οι Ίκαροι επεδίωξαν 3 φορές να κάνουν φάουλ για να σταματήσουν το χρόνο, αλλά οι ρέφερι άφησαν να συνεχισθεί κανονικά και να ολοκληρωθεί ο αγώνας.

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Παπαγεωργίου

Δεκάλεπτα: 9-19, 30-25 (ημ.), 44-45, 57-54

Ίκαροι (Σίσκος): Γεωργιανός 11 (2), Παυλίδης 1, Καραμπέκης 12 (1), Θολιώτης 4, Φώτογλου 5 (1), Κακιούζης 21, Δαλαγκόζης, Κουτσοκώστας, Παπαδόπουλος.

ΜΑΧΗΤΕΣ/ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ - ΙΚΑΡΟΙ: 57-54

ΣΤΡΑΤΩΝΙ - ΓΕΦΥΡΑ: 76-52

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ - ΧΑΝΘ: 72-76

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: 70-60

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΦΑΡΣΑΛΑ: 90-88